Polscy bankowcy na Jasnej Górze. Zatroskanie o drugiego człowieka
28. Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców na Jasną Górę odbyła się w dniach 10-11 maja br. Uczestniczyło w niej ok. 5 tys. pracowników polskich banków. Przybyli mimo niesprzyjającej pogody i - co podkreślili ojcowie paulini, kustosze sanktuarium - cierpliwie modlili się w deszczu.
Pielgrzymka, przygotowana w tym roku przez duszpasterstwo bankowców diecezji zamojsko-lubaczowskiej, rozpoczęła się w piątek, 10 maja. Pątnicy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i nocnym czuwaniu modlitewnym w Kaplicy Cudownego Obrazu. O północy odprawiono Mszę św. Koncelebrze przewodniczył kanclerz kurii diecezjalnej zamojsko-lubaczowskiej ks. prałat dr Adam Firosz. Modlitewne czuwanie prowadzili zaś bankowcy z duszpasterstw z Gdańska, Lublina, Olsztyna, Warszawy i Zamościa.
Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się od programu muzyczno-religijnego, przygotowanego i prowadzonego przez zespół wokalny „Rezonans” z Zamościa, pod. dyr. Alicji Saturskiej. Później ks. prałat prof. dr hab. Sławomir Nowosad, z Instytutu Teologii Moralnej Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wygłosił referat „Czy rewolucja antropologiczna we współczesnej kulturze?”.
Fot. BPJG Krzysztof Świertok
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. sprawowana na jasnogórskim szczycie. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. bp dr Marian Rojek. Na wstępie Eucharystii pielgrzymów i ich duszpasterzy powitał podprzepor paulińskiego klasztoru o. Mieczysław Polak OSPPE. Powiedział m.in.: „Wobec trudnych wyzwań, jakie stoją przed bankowcami, przybywacie do Domu Matki na Jasną Górę, by Bogu dziękować za całoroczną pracę bankowców w całej Polsce oraz wypraszać za wstawiennictwem Bogarodzicy potrzebne łaski na następny rok”.
W wygłoszonym kazaniu ks. bp Marian Rojek zwrócił uwagę na to, jak wielkie znaczenie w pracy bankowców ma ich kontakt z klientami. Podkreślił, że każdy pracownik instytucji finansowej powinien wykazywać się niemal ojcowskim, bądź macierzyńskim, zatroskaniem o drugiego człowieka. Ordynariusz zamojsko-lubaczowski stwierdził m.in.: „Być dla drugiej osoby oparciem, autorytetem, pomocą, przewodnikiem, pokrzepicielem, przyjacielem, być doradcą, bo przecież takie jest właśnie określenie funkcji, jaką niektórzy z was pełnią w waszych bankach i urzędach (…) Być w życiu kimś, na którym ten drugi może polegać, do którego ma odwagę zwrócić się o pomoc wówczas, gdy czuje się w jakikolwiek sposób zagubiony, zalękniony, niepewny, w sprawach finansowych bezradny, to wielkie zadanie i zobowiązanie dla każdego z was”.
Fot. BPJG Krzysztof Świertok
O 13.30 bankowi pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Pątnicy podążali w procesji (którą otwierał krzyż i niesione przez bankowców płonące świece) od stacji do stacji Męki Pańskiej. Rozważania prowadzone był ze szczytu jasnogórskiego.
Na zakończenie pielgrzymki w kaplicy Cudownego Obrazu odmówiono dziesiątek różańca, następnie duszpasterze udzielili bankowcom – jej uczestnikom – błogosławieństwa.