Polimex-Mostostal wykonawcą Europejskiego Centrum Solidarności

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

polimex.mostostal.01.400x259Prezydent Bronisław Komorowski w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych otworzył Europejskie Centrum Solidarności, które zostało zbudowane przez Polimex-Mostostal S.A.

31 sierpnia 1980 roku w sali BHP w Stoczni Gdańskiej podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe. Zakończyły one dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce i zapoczątkowały także proces upadku komunizmu w naszym kraju.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, że mogliśmy przyczynić się do powstania jeden z największych ekspozycji prezentujących najnowszą historię – mówi Maciej Stańczuk, p.o. Prezesa Zarządu Polimex-Mostostal S.A.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostało zbudowane w standardzie budynku pasywnego tj. o niskim zapotrzebowaniu na energię, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, wyposażenia i urządzeń. Budynek jest zasilany w ciepło z zespołu pomp ciepła, którego dolne źródło zlokalizowane jest pod płytą fundamentową na głębokości 100-110 m, co w całości pokrywa zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Elewacja zewnętrzna oraz wewnętrzne ściany wystawowe wykończone są blachą stalową typu Corten, która swoim rdzawym kolorem nawiązuje do elementów kadłubów stoczniowych.

Sercem ECS jest wystawa stała, dedykowana fenomenowi Solidarności i zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zaplanowano miejsce na salę wystaw czasowych, archiwum, bibliotekę i czytelnię, mediatekę, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży, przestrzeń dla organizacji pozarządowych, a także taras widokowy. Nie zabraknie księgarni, sklepu z pamiątkami i kawiarni w zaciszu całorocznego ogrodu z egzotyczną roślinnością.

Informacje o ECS:

  • Powierzchnia całkowita budynku – 28 988.76 m2
  • Wysokość budynku w najwyższym miejscu 30 m
  • Liczba miejsc parkingowych w garażu podziemnym – 286
  • Konstrukcja obiektu pochylona o jest o 6 stopni
  • Elewacja zewnętrzna (15 tys. m2) oraz wewnętrzne ściany wystawowe (17,5 tys. m2) wykończone są blachą stalową typu Corten o łącznej po-wierzchni 32,5 tys. m2,
  • Fasady szklane zewnętrzne o powierzchni 2200 m2 oraz wewnętrzne 2000 m2.
  • Łączna długość sond do zespołu pomp ciepła wynosi około 10.000 mb.

Polimex-Mostostal S.A.