Polak pożycza znajomym i rodzinie od 250 do 450 zł rocznie

Polak pożycza znajomym i rodzinie od 250 do 450 zł rocznie
Fot. stock.adobe.com/MuzzyCo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeciętny Polak rocznie pożycza swoim znajomym oraz rodzinie od 250 do 450 zł, a sam zadłuża się u nich na kwotę nie wyższą niż 50 zł, wynika z badania przeprowadzonego przez Censuswide na zlecenie PayPal.

Polak rocznie pożycza znajomym i rodzinie średnio 250-450 zł rocznie. Sam zadłuża się u nich na kwotę nie wyższą niż 50 zł #długi #pożyczki @PayPal

„Przeciętny Polak rocznie pożycza swoim znajomym oraz rodzinie od 250 do 450 zł, a sam zadłuża się u nich na kwotę nie wyższą niż 50 zł. Równie często jednak zalega ze zwrotem pieniędzy i nigdy ich nie oddaje. Mowa tu zarówno o drobnych sumach nieprzekraczających 50 zł, jak również sporych kwotach wielkości nawet 4 500 zł czy większych. Polacy wskazują również, że to rodzina i znajomi najczęściej proszą ich o wsparcie finansowe. To wybrane wnioski z badania przeprowadzonego przez Censuswide na zlecenie PayPal” – czytamy w komunikacie.

W badaniu przeanalizowano, w jaki sposób ludzie przesyłają oraz pożyczają sobie pieniądze na niektórych rynkach, gdzie udostępniono bezpłatnie usługę P2P w ramach PayPal.

15,3% Polaków ma trudności z odzyskiwaniem należności

„Badanie wskazało także, że 15,3% Polaków ma trudności z odzyskiwaniem należności od znajomych lub rodziny. Problem z oddawaniem pieniędzy za wspólne inicjatywy pojawia się na przykład przy składkach na prezenty dla znajomych, płaceniu za wspólne wakacje lub kupowaniu biletów teatralnych czy na koncerty. Z drugiej strony, Polacy zwlekający ze zwrotem małych pożyczek zwykle tłumaczą się brakiem gotówki, utrudnionym dostępem do bankomatu lub zwyczajnym zapominalstwem” – czytamy dalej.

Dzięki płatnościom P2P w ramach PayPal, polscy użytkownicy mogą bezpłatnie przesyłać środki w złotówkach na terenie Polski oraz w euro i koronach szwedzkich w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (pod warunkiem, że nie występuje konwersja walutowa), podkreślono w materiale.

W 2018 roku wartość płatności P2P w ramach PayPal wzrosła o 49% do ok. 139 mld USD, podano także.

PayPal to globalny system usług finansowych i operator otwartej platformy płatności cyfrowych z 267 mln aktywnych użytkowników kont.

Źródło: ISBnews