Polak na czele Societe Generale

Polak na czele Societe Generale
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sławomir Krupa został wybrany w piątek przez radę nadzorczą Societe Generale na stanowisko dyrektora generalnego - poinformował francuski bank w komunikacie. Krupa zastąpił dotyczasowego dyrektora Frédérica Oudéa.

Sławomir Krupa posiada ponad 26-letnie doświadczenie w międzynarodowym sektorze finansowym. Dołączył do Grupy Societe Generale w 1996 roku i rozpoczął swoją karierę jako inspektor w Generalnej Inspekcji.

W 1999 roku opuścił grupę, aby założyć i zarządzać start-upem e-finance w Europie Wschodniej. W 2002 r. powrócił do grupy w dziale Generalnej Inspekcji, gdzie w 2005 r. został członkiem jej kierownictwa.

W 2007 roku dołączył do pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. W 2007 r. pełnił funkcję dyrektora ds. strategii i rozwoju, w 2009 r. szefa regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki (CEEMEA), a w 2012 r. zastępcy dyrektora ds. finansowania, nadzorując w szczególności działalność w zakresie rynków pierwotnych, sekurytyzacji i finansowania lewarowanego, zachowując jednocześnie swoje obowiązki regionalne, które w 2013 r. zostały rozszerzone o private banking, asset management i securities.

Mianowany Dyrektorem Generalnym SG Americas w styczniu 2016 roku, nadzorował transformację platformy Americas, zarówno pod względem wyników biznesowych, jak i zarządzania ryzykiem.

W styczniu 2021 roku dołączył do zespołu kierownictwa wykonawczego grupy jako szef Global Banking and Investor Solutions.

Lorenzo Bini Smaghi, przewodniczący rady nadzorczej Societe Generale jest cytowany w komunikacie prasowym banku.

„Ze Sławomirem Krupą współpracuję od kilku lat. Doskonale zna nasz bank, a także wyzwania, które go czekają; wykazał się umiejętnością kierowania Societe Generale, dużym europejskim bankiem. Jego pierwszą misją będzie sfinalizowanie trwających obecnie ogromnych przekształceń, takich jak połączenie struktur francuskich banku, przejęcie LeasePlan przez ALD, ekspansja Boursoramy, a także dalszy rozwój banku korporacyjnego i inwestycyjnego, skoncentrowanego na swoich podstawowych przedsięwzięciach”.

„Doceniliśmy w szczególności jego potencjał w zakresie przyspieszenia rozwoju Societe Generale jako banku odpowiedzialnego, bliskiego swoim klientom i zdolnego do generowania wyższej i trwałej rentowności. Wykazał się duchem innowacyjności i umiejętnością łączenia zespołów, co daje mu wszystkie cechy potrzebne do zespolenia energii banku i zwiększenia tempa przekształceń wymaganych w szybko zmieniającym się środowisku globalnym” – dodał.

Societe Generale jest jedną z wiodących europejskich grup usług finansowych. Funkcjonuje od ponad 150 lat.

Zatrudnia ponad 117 000 pracowników w 66 krajach i obsługuje 25 milionów klientów indywidualnych, firm i inwestorów instytucjonalnych na całym świecie.

Jest notowany na giełdzie Euronext, wchodzi w skład indeksu paryskiej giełdy CAC 40.

Źródło: PAP BIZNES, Bank Societe Generale