Polacy w marcu kupili obligacje za ponad miliard złotych

Polacy w marcu kupili obligacje za ponad miliard złotych
Bartosz Turek. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad miliard złotych - tyle w marcu 2018 roku Polacy wydali na detaliczne obligacje skarbowe. Znowu najpopularniejsze były papiery trzymiesięczne, dwu- i czteroletnie. Aż do czerwca Ministerstwo powinno notować pozytywną dynamikę wzrostu sprzedaży papierów detalicznych. Potem niezbędne może okazać się zaproponowanie na przykład nowych obligacji premiowych. Resort nie wyklucza takiego scenariusza.

Biuro prasowe MF: Kolejna emisja obligacji premiowych w tym roku nie jest wykluczona @@MF_GOV_PL

Pękł miliard

Dobra passa Ministra Finansów trwa. W marcu 2019 roku Polacy kupili detaliczne obligacje skarbowe za kwotę ponad miliarda złotych.

To o 17% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. 90% sprzedaży przypadło na trzy typy obligacji. Najpopularniejsze były papiery 3-miesieczne dające jedynie 1,5% odsetek (380 mln złotych).

Ponad 300 milionów Polacy wydali też na obligacje dwuletnie, które za każde zainwestowane 100 złotych dają 4,24 zł odsetek minus podatek (19%). Listę najpopularniejszych papierów zmykają obligacje czteroletnie. Są to papiery, które w pierwszym roku dają zarobić 2,4%, a w kolejnych oprocentowanie przewyższa poziom inflacji o 1,25 pkt. proc.

Tym samym w całym pierwszym kwartale sprzedaż detalicznych papierów opiewała na ponad 3,1 mld złotych. Progres względem ubiegłego roku wyniósł więc 6,5%.

 

Kwiecień też będzie udany

W maju i kwietniu sytuacja także powinna rozwijać się po myśli Ministra Finansów. W obu miesiącach powinniśmy mieć do czynienia z efektem niskiej bazy – w czwartym i piątym miesiącu 2018 roku sprzedaż detalicznych papierów opiewała na 840-850 milionów złotych.

Pokonanie tego wyniku powinno być w bieżącym roku w miarę łatwe. W kwietniu ułatwiają to dodatkowo promocyjne zasady zamiany zapadających obligacji na papiery nowej emisj

Czytaj także: Tylko w kwietniu zamiana obligacji z 5 razy wyższym dyskontem

Czerwiec z nadzieją na niestandardowe działania

Problem pojawić może się w czerwcu. Powodem jest już znacznie wyższa baza.

Przypomnijmy, że w szóstym miesiącu ubiegłego roku Ministerstwo emitowało obligacje premiowe. Były one oprocentowane na 1,5% w skali roku, a ponadto każdy kupiony papier dawał możliwość wygrania nawet 10 tys. złotych (minus 19% podatku). W efekcie w czerwcu przed rokiem sprzedane zostały obligacje o wartości prawie 1,2 mld złotych.

Bez dodatkowego uatrakcyjnienia oferty obligacji detalicznych trudno będzie pokonać ten wynik.

Jest więc szansa, że w szóstym miesiącu br. Ministerstwo Finansów zaproponuje znowu papiery premiowe. Jak bowiem informuje biuro prasowe resortu w odpowiedzi na pytania portalu Alebank – kolejna emisja obligacji premiowych w tym roku nie jest wykluczona.

Źródło: aleBank.pl