Polacy rezygnują z usług medycznych z powodu złej sytuacji finansowej. Wyniki badania Health Barometer

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

karta.zdrowia.01.250x167Wyniki badania Health Barometer 2012 przeprowadzonego przez Europ Assistance oraz Cercle Sante wykazały, że Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają naszą służbę zdrowia. W skali od 1-10, ocena ta wynosi 2,6 pkt. w stosunku do 2,9 pkt. w ubiegłym roku. Jest to najsłabszy wynik ze wszystkich badanych państw. Dodatkowo aż 41% Polaków zrezygnowało w ostatnim roku z usług medycznych z powodu problemów finansowych.

W ramach Badania Health Barometer 2012 po raz szósty sprawdzono poziom zadowolenia Europejczyków i Amerykanów ze służby zdrowia. Najwyżej oceniona została opieka medyczna w Austrii, gdzie wynik wynosił 6,5 punktów na 10 możliwych. Polacy ocenili służbę zdrowia na 2,6 pkt. Włosi przyznali swojej opiece zdrowotnej 3,7 pkt., Czesi – 4 pkt., Szwecja – 4,7 pkt.. Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy ocenili opiekę medyczną powyżej 5 punktów. Wynik w Stanach Zjednoczonych Ameryki wynosił równe 5 pkt.

Podobnie oceniane są w Polsce umiejętności techniczne, diagnostyczne oraz doświadczenie lekarzy. Polacy przyznali lekarzom 4,9 pkt. na 10 możliwych. Gorszy wynik (4,6 pkt.) wskazany był jedynie we Włoszech. Najwyższą notę uzyskali specjaliści w USA (7,1 pkt.), w Austrii (6,5 pkt.), w Czechach (6,2 pkt.) oraz w Hiszpanii (6,1 pkt.) i Wielkiej Brytanii (6 pkt.). Na wynik słabej oceny polskiej służby zdrowia wpływa przede wszystkim długi czas oczekiwania na usługi medyczne i długie kolejki do specjalistów (90% wskazań). Kolejnym problemem wskazanym przez niemal 70% badanych okazał się nierówny dostęp do usług medycznych, zaś ponad 66% osób wskazało błędy medyczne oraz koszty usług medycznych.

Równie źle oceniana jest opieka medyczna osób starszych i niesamodzielnych w Polsce. Badani Polacy ocenili ten system na 2,9 pkt. Jedynie 14% Polaków jest zadowolonych z publicznego finansowania opieki osób niesamodzielnych i starszych, przebywających w domu. Połowa badanych rodaków uważa natomiast, że najlepsze wsparcie osoby te uzyskają dzięki stowarzyszeniom i organizacjom non-profit.

Tegoroczne badanie Health Barometer pokazało także, iż obecny kryzys finansowy ma istotny wpływ na częstotliwość korzystania z opieki zdrowotnej. Ponad 40% Polaków zrezygnowało w ciągu ostatniego roku z usług medycznych właśnie z powodu trudności finansowych. Jest to najwyższy wynik wśród pozostałych badanych krajów, najniższy odnotowano w Szwecji (4%).

Co piąty Polak musiał zrezygnować z codziennej opieki zdrowotnej, 17% badanych z wykupienia leków, a 15% zrezygnowało z usług dentystycznych. Ponad 10% Polaków, z powodu braku funduszy, zrezygnowała z poważniejszego leczenia oraz z wykupienia okularów i szkieł kontaktowych.

Jakość życia w ocenie Europejczyków i Amerykanów

W tym roku po raz pierwszy badani oceniali również ogólną jakość swojego życia. Polacy ocenili ją na 4,9 pkt. i jest to wynik lepszy jedynie od Włochów (4,3 pkt.). Najwyżej jakość swojego życia ocenili Amerykanie – 7,1 pkt. oraz Szwedzi, przyznając 7 pkt. Health Barometer 2012 sprawdził również nastawienie respondentów na przyszłość zadając pytanie, czy myślą, że ich dzieci będą miały lepszą jakość życia. Prawie połowa Polaków (44%) wierzy w lepsze życie swoich pociech. Jest to najwyższy wynik wśród badanych krajów.

Respondenci z Europy i Ameryki pytani byli także o wartości, które wpływają na jakości życia. Niemal dla 70% Polaków najważniejszą wartością jest dobry stan zdrowia, dla 63% to posiadanie rodziny, a niemal połowa badanych rodaków (45%) warunkuje dobrą jakość życia niezależnością finansową. Co trzeci Polak wskazał również posiadanie satysfakcjonującego zatrudnienia a dla co czwartego badanego z Polski, dobra jakość życia to również posiadanie przyjaciół oraz posiadanie wygodnego mieszkania. Zdrowie jest najważniejszą wartością dla większości badanych Europejczyków (75%) oraz Amerykanów (67%).

Co ciekawe, na pytanie co będzie miało największy wpływ na poprawę jakości życia, jedynie Polacy wskazali postęp technologiczny (Internet) na pierwszym miejscu (56%), kolejnym czynnikiem okazał się postęp medycyny (53%), jakość żywności (38%) oraz wydłużenie życia (30%). Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie wierzą w postęp medycyny (75%), stawiając rozwój technologii na drugim miejscu (51% Amerykanie i 37% Europejczycy).

Lekarz przez Internet

Internet to źródło cennych informacji, również medycznych. Prawie 80% Szwedów i 75% Amerykanów korzysta z Internetu w celu sprawdzenia lub wyszukania informacji medycznych. Polacy (62%) równie często sięgają po wiedzę z sieci. Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie w większości skorzystaliby chętnie z mobilnych urządzeń do kontroli stanu zdrowia. Największymi fanami takich rozwiązań byliby Szwedzi (72%), zaś Polacy w 64% wyrazili chęć korzystania z takich technologii. Polacy również najchętniej spośród innych badanych krajów używaliby Internetu i kamery internetowej do konsultacji swojego stanu zdrowia z lekarzem (54%). Powodem sympatii Polaków do tego typu rozwiązań może być wcześniej wskazany problem dużych kolejek do lekarzy i długiego czasu oczekiwania na usługę medyczną.

Badanie Health Barometer zostało przeprowadzone już po raz szósty. Inicjatorami badania jest Europ Assistance oraz Instytut Cercle Sante Societe.

121002.infografika.health.barometr.2012.01.598x1452

Źródło: Grupa Europ Assistance