Polacy lubią mieć gotówkę w portfelu i szybko z tego nie zrezygnują

Polacy lubią mieć gotówkę w portfelu i szybko z tego nie zrezygnują
Fot. Tavex
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego po raz pierwszy od dłuższego czasu wskazały na spadek podaży pieniądza. Warto jednak zwrócić uwagę, że liczby te kurczą się głównie w zestawieniu miesięcznym, natomiast w porównaniu z początkiem 2022 roku notują nadal wzrosty – o 6,9% (23,4 mld PLN). Podobnie jest w przypadku gotówki. Pomimo czerwcowego odpływu fizycznego pieniądza z rynku jest go o 7,7% (27 mld PLN) więcej w zestawieniu ze styczniem.

Badania przeprowadzone przez firmę Tavex pokazują, że dla większości Polaków gotówka wciąż jest w gospodarce niezbędna – aż 82% z nich sprzeciwia się jej likwidacji w obiegu gospodarczym. Do głównych powodów, dla których wciąż chcemy używać gotówki, należą m.in. lepsza kontrola wydatków (30%), poczucie niezależności (21%) czy ochrona danych osobowych (17%).

80% Polaków posiada w portfelu gotówkę

Co więcej, 80% Polaków posiada w portfelu gotówkę – wynika z analizy firmy Tavex. Jest to również domena młodych. Przykładowo kwotę powyżej 100 zł w banknotach ma 20% respondentów zarówno w wieku do 24 lat, jak i w przedziale 25-34 lat.

– Argumentem „za” pozostawieniem gotówki w obiegu jest niezależność, która w ostatnim czasie nabrała na znaczeniu. Przykładowo w sytuacji awarii infrastruktury technicznej, która sparaliżowałaby cały system płatniczy, posiadając fizyczne pieniądze w portfelu nadal możemy dokonywać transakcji. Co więcej, w środowisku rosnącej inflacji i stóp procentowych gotówka pozwala nam efektywniej zaplanować i kontrolować wydatki – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu firmy Tavex. – Pieniądz gotówkowy ułatwia również udział w życiu społecznym ludziom mniej biegłym technologicznie, jak np. osobom starszym ­– dodaje.

Co się dzieje z pieniędzmi?  

Według danych NBP podaż pieniądza w czerwcu br. zmniejszyła się o ponad 16 mld zł. Część z tej kwoty przypada również na gotówkę, która wyszła z obiegu.

Drogi pieniądz wyraźnie zmniejsza popyt na kredyty i zwiększa chęć do redukcji zadłużenia. Jak podał NBP w swoim raporcie liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych w I kwartale 2022 r. była najniższa w okresie ostatnich sześciu kwartałów. Natomiast według czerwcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe o 59,9% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe.

Czytaj także: Jak Francja i Hiszpania gwarantują dostęp do gotówki?

– Czy jest się więc czym martwić? Obecnie ciężko stwierdzić. Gdyby tendencje te nadal się utrzymały, pogłębiłoby to spadek aktywności gospodarczej i działało antyinflacyjnie. Jednak zmiana, którą obecnie obserwujemy jest pewną „nowością” na rynku. W zestawieniu z poprzednimi miesiącami zarówno podaż pieniądza, jak i wartość gotówki w obiegu rośnie. Przykładowo w porównaniu do stycznia br. jest jej o ponad 27 mld PLN więcej – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu firmy Tavex.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego co stoi za czerwcowym spadkiem wartości fizycznego pieniądza w obrocie. Pieniądze te ulokowane zostały m.in. w długoterminowych lokatach czy w nowej ofercie obligacji detalicznych.

– dodaje.

Źródło: Tavex