Polacy chcą więcej państwa w bankach, ale nie koniecznie w BZ WBK
Aż 42 proc. ankietowanych Polaków chce zwiększenia udziału państwa w sektorze bankowym, przeciw jest 29 proc. - wynika z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Jednak tylko 27 proc. badanych uważa, że warto, by PKO BP wydał ok. 10 mld zł na przejęcie Banku Zachodniego WBK od irlandzkiego Allied Irish Banks. Przeciwnego zdania jest 32 proc. ankietowanych.
Badani uważają, że PKO BP i BZ WBK zupełnie do siebie nie pasują. Jak stwierdza wypowiadający się dla Rzeczpospolitej Krzysztof Kosy, psycholog biznesu, w grupie przeciwników fuzji jest wielu klientów obu banków, którzy mogą się obawiać problemów technicznych i organizacyjnych w trakcie łączenia instytucji.
Jak wynika z przeprowadzonych w sierpniu przez Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich badania, bankowcy są spolaryzowani w ocenie przejęcia BZ WBK przez PKO BP: 45 proc. popiera to posunięcie, 44 proc. uważa je za złe rozwiązanie. Podziały są silne w całym środowisku, przejęciu zdają się jednak sprzyjać przede wszystkim przedstawiciele banków z przewagą kapitału krajowego (52 proc. zwolenników, 40 proc. przeciwników), jego przeciwnikami są natomiast w przeważającej części bankowcy z instytucji z przewagą kapitału zagranicznego (36 proc. zwolenników, 52 proc. przeciwników).