Pół miliarda złotych w Mieszkaniu dla Młodych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

500 mln złotych otrzymali już beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych od początku działania tego pomysłu. W samym maju wnioski chętnych opiewały na niemal 37 mln zł.

Po 17 miesiącach od wejścia w życie ustawy wprowadzającej na rynek nieruchomości program mający pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania, kwota dopłat wynikająca z wpisów do ewidencji nabywców lokali wyniosła 499 mln i 981 tys. zł. Pół miliarda zł zostało zapewne przekroczone w pierwszych dniach czerwca. To znacznie mniej niż oczekiwano, bo na sam pierwszy rok działania programu przewidziano na wypłaty 600 mln zł, z czego wykorzystane zostało 207 mln.

W samym maju beneficjenci wnioskowali o 37 mln zł, z czego 25 mln zł do wypłaty w tym roku i 11 mln na przyszły rok. Łącznie, z puli 715 mln zł przeznaczonych w ustawie na 2015 r., zarezerwowane zostało póki co 271 mln zł, to niemal 40 proc. Pobieżny rzut oka na taką statystykę (40 proc. wykorzystania przed połową roku) mogłoby budzić obawę, że pieniędzy zabraknie. Ale trzeba tu pamiętać o zasadach, jakimi rządzi się program MdM. Dofinansowanie w ramach MdM jest wypłacane deweloperowi z ostatnią transzą płatności za mieszkanie, coraz więcej wniosków dotyczy więc pieniędzy na kolejne lata. To od harmonogramu płatności zależy z jakiej puli zostaną wypłacone pieniądze. Niektóre składane dziś wnioski zostaną uruchomione dopiero w 2016 lub 2017 roku, a w drugiej części tego roku większość stanowić już będą wnioski o wypłatę w 2016 r.

Udana wiosna na rynku nieruchomości
Dobre wiadomości dotyczące rynku mieszkaniowego płyną nie tylko z BGK zajmującego się programem Mieszkanie dla Młodych. Także raporty Głównego Urzędu Statystycznego o aktywności deweloperów świadczą o tym, że firmy działające na rynku widzą przyszłość w jasnych barwach. W ostatnich 12 miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 75,1 tys. lokali mieszkalnych, co jest wartością o 30 proc. wyższą od tej sprzed roku. Jednocześnie to najwięcej od co najmniej siedmiu lat. Dynamicznie rośnie też liczba pozwoleń na budowę. W ostatnim roku firmy budujące lokale na sprzedaż lub wynajem otrzymały 80,2 tys. pozwoleń, o 24,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Kiedy zmiany w MdM?
Część potencjalnych kupujących nadal oczekuje na zmiany w programie. Mają one przede wszystkim ułatwić dostęp do pieniędzy rodzinom wielodzietnym i zwiększyć kwoty dofinansowania dla nich. Klienci tacy nie będą musieli spełniać warunku pierwszego mieszkania, dostaną też wyższe dofinansowanie. Przykładowo, rodzina z trójką dzieci kupująca w Warszawie 70-metrowe mieszkanie dziś może dostać prawie 45 tys. zł dofinansowania, a po zmianach ma to być niemal 118 tys. zł. Zimą spekulowano, że nowe zasady MdM wejdą w życie w lipcu br., ale czas płynie, a finalnego projektu ustawy nie widać, trudno oczekiwać, by szybko wszedł on w życie. Szczególnie, że zbliżają się wakacje, a potem wybory parlamentarne.

Dla kogo dopłaty w ramach MdM?
Aby móc skorzystać z rządowego dofinansowania należy spełnić warunku ustawy. Ta definiuje, że pieniądze można uzyskać gdy kupuje się mieszkanie z rynku pierwotnego, które mieści się w limicie cenowym dla danej lokalizacji oraz spełnia warunek powierzchniowy (75 mkw. dla mieszkań i 100 mkw. dla domów – o 10 mkw. więcej w przypadku rodziców z co najmniej trójką dzieci). Nieruchomość może być kupowana tylko na kredyt w złotych rozliczony na co najmniej 15 lat i w kwocie odpowiadającej co najmniej połowie ceny nabywanej nieruchomości. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno single, jak i małżeństwa, z pomocy skorzystać można bez względu na to, czy wychowuje się dziecko. Program jest kierowany do osób, które nie były wcześniej właścicielami nieruchomości mieszkalnej i nie mają więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństwa wystarczy, by ten ostatni warunek spełniało jedno z małżonków).

Home Broker wyjaśnia: Skąd biorą się limity cenowe w Mieszkaniu dla Młodych?
Do wyznaczenia limitów wykorzystywane są wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie, publikowane przez wojewodów. Do obliczeń brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich odczytów wskaźnika (zmienia się on co pół roku). Limit cenowy w Mieszkaniu dla Młodych jest tą średnią powiększoną o 10 proc.

Wskaźniki są inne dla siedzib wojewodów i sejmików samorządowych i inne dla reszty województwa. Wyjątkiem są gminy sąsiadujące z miastami wojewódzkimi, gdzie pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z limitu dla stolicy województwa i reszty województwa. Z zastrzeżeniem jednak, że nie może to wskaźnik ten nie może być wyższy o więcej niż 20 procent od limitu w pozostałych gminach.

Marcin Krasoń
Home Broker