Pogorszenie nastrojów Amerykanów wspiera euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.kalkulator.05.250x166Euro na maksimach miesiąca wobec dolara w reakcji na spadek nastrojów konsumentów w USA przed kluczowym sezonem świątecznych zakupów. Dziś publikacja drugiego z ważnych indeksów sentymentu (Uniwersytetu Michigan). Pozostałe dane z amerykańskiej gospodarki pozytywne. Dolar będzie dziś zyskiwał, a złoty nieco osłabnie.

Złoty pozostał względnie stabilny wobec najważniejszych walut we wtorek. Kurs EUR/PLN poważnie przetestował linię dwutygodniowych maksimów wyznaczoną przez psychologiczny poziom 4,20. Po raz pierwszy od 13 listopada pojawiła się możliwość sprzedaży euro powyżej tej ceny. Silniejszy ruch na rynku rozpoczął się wraz z publikacją korzystnych danych z rynku nieruchomości w USA. Ceny domów w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych zwiększyły się we wrześniu bardziej niż oczekiwano wskazując na kontynuowanie procesu umocnienia pod koniec III kw. br. jednego z kluczowych sektorów największej gospodarki świata. Poziom cen na rynku nieruchomości, poprzez oddziaływanie na morale Amerykanów, możliwości ich dalszego zadłużania się oraz konieczność zasypania „dziury wartości” powstałej po wybuchu kryzysu sub-prime mortgage, ma fundamentalne znaczenie dla kondycji całego kraju. Pozytywne informacje wzmagają oczekiwania na przyspieszenie procesu wycofywania wsparcia przez Rezerwę Federalną. Termin pierwszej decyzji o ograniczeniu skali zakupów jako marzec 2014 r. pozostaje niezagrożony. Obecnie podstawowe pytanie to, jak mocno redukowany będzie QE3 oraz kiedy proces ten się zakończy.

Tak, jak dane z rynku nieruchomości oraz o kondycji sektora przemysłu w regionie Richmond (wzrost wskaźnika Fed w okolice 2,5-letnich maksimów) przybliżyły termin zakończenia skupu obligacji, tak odczyt wskaźnika nastrojów konsumentów sporządzanej przez Conference Board, mógł go oddalić. Indeks nieoczekiwanie spadł w listopadzie, trzeci kolejny raz, osiągając najgorszy wynik od kwietnia. Pogorszenie sentymentu Amerykanów przed kluczowym okresem świątecznych zakupów może niepokoić. Dziś poznamy dane innej organizacje badającej nastroje – Uniwersytetu Michigan. Ekonomiści spodziewają się wzrostu wskaźnika w porównaniu do października.

Słabsze od prognoz dane z polskiej gospodarki nie miały większego przełożenia na notowania. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w październiku, jednak dynamika wzrostu nie dorównała medianie oczekiwań i była niższa niż przed miesiącem. Stopa bezrobocia nie uległa zmianie. Liczba osób bez zatrudnienia obniżyła się symbolicznie, co jest pozytywnym sygnałem. Październik był jednak ostatnim miesiącem poprawy sytuacji na rynku pracy. Od listopada do lutego stopa bezrobocia zwiększy się o ok. 1,5 pkt. proc. i z dużym prawdopodobieństwem pod koniec zimy osiągnie najwyższy poziom od 7 lat (14,5 proc.). Zachowanie wskaźnika na przełomie roku pokaże, w jakim stopniu wiosenno-letnia poprawa (spadek z 14,4 na 13,0 proc.) wynikała z sezonowej cykliczności, a w jakim z większej liczby utworzonych, stabilnych miejsc pracy.

EURPLN: Kurs przebił się powyżej psychologicznej bariery 4,20 i znajduje się tuż poniżej 200-sesyjnej średniej ruchomej. Wzrost notowań na wyższe poziomy zwiększy szanse na kontynuowanie ruchu do 4,2300. Silniejszych zwyżek się nie spodziewam. Ze średnioterminowej perspektywy notowania w dalszym ciągu znajdują się w trendzie bocznym między 4,16 a 4,23. Taka sytuacja może potrwać nawet do końca roku.

EURUSD: Kurs dotarł do 1,3600 ustanawiając nowe maksima listopada. Są niewielkie szanse, że wzrosty znacząco się przedłużą. Obecne poziomy stanowią dogodną okazję do sprzedaży wspólnej waluty za dolary. Wzrostowa korekta kursu już się zakończyła. Wskazują na to silne spadki, które pojawiły się na słabszych giełdach Europy oraz układ pozycji na rynku opcji. Dziś ostatni dzień handlu przed Świętem Dziękczynienia w USA. Początek przyszłego tygodnia to zajmowanie pozycji przed kluczowymi wydarzeniami ostatnich tygodni – posiedzeniem EBC (czwartek) oraz publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy (piątek).

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS