Podział zysku w Banku Spółdzielczym: Dywidenda w kapitale

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.04.foto.17.a.200xW 2009 r. udział zysku pozostawionego w bankach spółdzielczych był na najwyższym poziomie od 9 lat - wynika z analizy Biura Bankowości Spółdzielczej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Zmniejszył się wyraźnie odsetek zysku rozdysponowanego, który banki spółdzielcze przekazały na dywidendy i nagrody. Zgodnie z treścią uchwał o podziale zysku za 2008 r., podjętych przez zebrania przedstawicieli, w 2009 r. do podziału przeznaczono 905,7 mln zł w 575 bankach, w tym: 904,2 mln zł zysku za 2008 r. oraz 1,5 mln zł zysku z lat ubiegłych.

Wzrost zysku pozostawionego miał miejsce przede wszystkim w małych BS-ach, co należy wiązać z tym, że banki te musiały podwyższyć fundusze własne w związku z osłabieniem kursu złotego w stosunku do euro. Na koniec 2008 r. 82 BS-y nie posiadały funduszy własnych w kwocie 1 mln euro, a na koniec czerwca 2009 r. już tylko 16 (po przekazaniu zysku za 2008 r. na fundusze własne). Natomiast banki, o sumie bilansowej większej niż 100 mln zł, pozwoliły sobie na większą konsumpcję zysku. W ich przypadku zysk rozdysponowany stanowił 4,6 proc. całego zysku (w BS-ach, o sumie bilansowej mniejszej niż 100 mln zł – 4,0 proc.).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI