Podwyżki proponowane przez PGNiG zbyt wysokie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

glosniewska.agnieszka.150xWniosek o zmianę taryf na gaz kolejny raz został odesłany do poprawki. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki chce, by Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżyło wnioskowane stawki.

Spółka ma dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi. W połowie grudnia PGNiG już raz zmieniało i uzupełniało swój wniosek taryfowy. Kolejne wezwanie URE znacznie opóźnia wprowadzenie wyższych stawek za gaz.

– W zależności od tego, jak będzie wyglądała ta odpowiedź albo zatwierdzimy taryfę, albo będą podejmowane kolejne kroki w toku postępowania. Kiedy prezes podejmie decyzję, podpisze nową taryfę i opublikuje ją, wtedy przedsiębiorstwo ma minimum 14 dni, a maksymalnie 45 dni na jej wprowadzenie – informuje rzecznik URE, Agnieszka Głośniewska.

PGNiG chciało, by nowe stawki weszły w życie od 1 stycznia. Aby tak się stało, decyzja prezesa URE powinna była zapaść najpóźniej 17 grudnia.

Brak decyzji Urzędu był oficjalnym powodem poniedziałkowej rezygnacji Michała Szubskiego ze stanowiska prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Przedstawiciele URE nie chcą komentować tej decyzji.

– W żaden sposób nigdy, także w tym przypadku, nie komentujemy decyzji personalnych. Natomiast mogę zapewnić, że każde postępowanie taryfowe jest bardzo rzetelnie prowadzone w Urzędzie, zgodnie z prawem. Każda decyzja taryfowa jest poprzedzona dokładnym badaniem wszelkich dokumentów w taki sposób, do jakiego obligują nas odpowiednie rozporządzenia i ustawa Prawo energetyczne – zapewnia Agnieszka Głośniewska.

Przedłużające się postępowanie w sprawie podwyżki stawek za gaz to z pewnością dobra wiadomość dla odbiorców i konsumentów – na początku stycznia wciąż będą obowiązywały obecne ceny.

Aby zobaczyć wypowiedź Agnieszki Głośniewskiej kliknij tutaj.

Aby zobaczyć opinię wiceprezesa Instytutu Jagiellońskiego na temat decyzji URE kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl