Podstawowy rachunek płatniczy to oferta… dla tych, co już mają rachunek bankowy?
Uważamy, że ten typ rachunku nie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród klientów nieubankowionych, mimo takich intencji ustawodawcy. Zainteresowani będą głównie klienci ubankowieni. Argumentem do skorzystania z oferty podstawowego rachunku płatniczego dla klienta nieubankowionego może być rzeczywiście cena. Prowadzenie konta i część usług będą darmowe, co nie zawsze będzie dużym wyróżnieniem na tle innych kont, biorąc pod uwagę, że już dziś część z tych usług, jak i prowadzenie konta w wielu bankach są również bezpłatne.
Należy jeszcze zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia zmian obowiązującej nomenklatury. Obecne nazwy usług były dość przyjazne w zrozumieniu przez przeciętnego konsumenta. Nowe nazewnictwo będzie trudniejsze do zrozumienia dla każdego klienta, szczególnie zaś dla tego, który nigdy wcześniej nie korzystał z produktów bankowych. Przykładowo klient, który wypłaci gotówkę w bankomacie w Berlinie lub Nowym Jorku, dziś tę operację widzi w historii konta jako „wypłatę gotówki z bankomatu za granicą”. Zgodnie z nowymi przepisami wypłata w Berlinie będzie się nazywała „transgraniczną transakcją płatniczą przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych”, a wypłata w Nowym Jorku nadal pozostanie „wypłatą gotówki w bankomacie za granicą”.
Wierzymy, że posiadacze podstawowego rachunku płatniczego (którzy wcześniej nie posiadali innego rachunku płatniczego) będą zainteresowani zmianą na standardowe konto, które może przynosić więcej korzyści w użytkowaniu.
Czytaj także: Podstawowy rachunek płatniczy za darmo od 8 sierpnia. Gdzie można założyć?