Podpisując umowę renty dożywotniej sprawdźmy, czy firma jest bezpieczna kapitałowo
Wielu prawników twierdzi, że w umowach renty dożywotniej interesy osób starszych nie są wystarczająco zabezpieczone np. w związku z tym, że nieruchomość przechodzi na własność funduszu już w chwili podpisania umowy. Wątpliwości mają też sami zainteresowani, że nie będą mieć ani renty ani mieszkania, gdy fundusz zbankrutuje. Co by im pani odpowiedziała?
Familia stara się zabezpieczyć interesy klientów w umowie w najwyższym stopniu, w jakim są one dozwolone poprzez prawo polskie. Umowa jest zawierana przed notariuszem, który chroni interesy obu stron. I zapewniamy tam wpisy po pierwsze dożywotniego użytkowania tej nieruchomości. Daje to stuprocentowe bezpieczeństwo, że klient do końca życia będzie użytkownikiem i jedynym posiadaczem tej nieruchomości. Jest to prawo dożywotnie i niezbywalne. Ponadto, Fundusz Familia wprowadza też hipotekę umowną, która jest zabezpieczeniem i gwarancją wypłacanych świadczeń – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego.
Na pewno na rynku dostępne są też oferty innych firm, które nie do końca może zabezpieczają interesy klientów. Jest to rynek, jak każdy inny. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, dlatego uważam, że każdy z klientów powinien zwrócić uwagę, z którą firmą podpisuje umowę. Czy ta firma jest bezpieczna kapitałowo. Czy daje gwarancję dożywotniego użytkowania. Czy zabezpiecza hipotecznie klienta w postaci zapisów w księdze wieczystej oraz w akcie notarialnym. Jeżeli te wymogi są spełnione, a klient ma możliwość przed podpisaniem zweryfikowania tego aktu, porozmawiania z przedstawicielami firmy, to daje to gwarancję zabezpieczenia świadczeń do końca życia – dodaje Katarzyna Brzeska-Miksa.
Katarzyna Brzeska-Miksa
Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego Familia S.A.