Podpisano list intencyjny w sprawie planowanej prywatyzacji PKL

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

podpis.umowa.250x13 października 2011 r. w Urzędzie Miasta w Krynicy Zdroju 4 gminy: Szczawnica, Krynica-Zdrój, Czernichów i Zawoja podpisały list intencyjny ze słowacką firmą Tatry Mountain Resorts, liderem na rynku turystycznym w Europie Środkowej. Celem podpisanego listu jest zawarcie publiczno-prywatnego konsorcjum zainteresowanego zakupem akcji Polskich Kolei Linowych. Prywatyzację spółki zaplanowano na przełomie 2011/2012 roku.

Podpisany list intencyjny rozpoczyna mające trwać kilka tygodni rozmowy dotyczące umowy inwestycyjnej. W umowie tej mają się znaleźć szczegółowe warunki porozumienia pomiędzy gminami a prywatnym inwestorem związane z zakupem Polskich Kolei Linowych.

Zgodnie z zapisami listu TMR zobowiązał się do realizacji dotychczasowego programu rozwoju Polskich Kolei Linowych na obszarze gmin. Po stronie słowackiej spółki leży też przekazanie konsorcjum środków na zakup akcji PKL. W zamian samorządy otrzymają prawo realnego wpływu na decyzje podejmowane w zakresie funkcjonowania spółki. Jednym ze specjalnych uprawnień gmin będzie możliwość wetowania ewentualnych planów zamknięcia lub likwidacji urządzeń znajdujących się na administrowanym terenie, podziału spółki i sprzedaży poszczególnych stacji narciarskich.

Zawarta w liście intencyjnym klauzula pozwala na przystąpienie do porozumienia gminom Zakopane i Kościelisko. W lipcu tego roku podpisały one wraz 4 innymi gminami, na terenie których znajdują się kolejki i wyciągi należące do PKL, deklarację o współpracy w sprawie prywatyzacji spółki będącej własnością PKP (Skarbu Państwu). Dokument ten zakładał powstanie konsorcjum, którego zadaniem miało być znalezienie strategicznego inwestora na zakup akcji PKL.

Podpisana umowa to pierwszy realny ruch w sprawie prywatyzacji PKL, określający ramy, w których jesteśmy w stanie znaleźć wspólny interes z gminami – mówi Bohus Hlavaty, prezes Tatry Mountain Resorts. Zapisy zawarte w dzisiejszym liście potwierdzają także, że naszym zamiarem nie jest zamykanie obiektów PKL. Wręcz przeciwnie – dostrzegamy ogromny potencjał regionu tatrzańskiego oraz pozostałych regionów górskich, dlatego też chcemy rozwijać ich infrastrukturę.