Początek roku szkolnego: 300+ jest obecnie warte tylko 233 zł

Początek roku szkolnego: 300+ jest obecnie warte tylko 233 zł
Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce. Źródło: eToro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dla prawie 5 milionów dzieci zbliża się nowy rok szkolny. Koszt wysłania dzieci do szkoły wzrósł w tym roku w Polsce o 15 proc. Spada także realna wartość świadczenia 300 Plus, która obecnie wynosi już tylko 233 zł.

Już 1 września uczniowie wracają do szkoły. Rosnąca inflacja powoduje jednak, że wydatki związane z wysłaniem dzieci do szkoły będą w tym roku bardziej obciążać rodzinny budżet. W ciągu ostatniego roku ceny w Polsce wzrosły przeciętnie o 15,6 proc. Za poważną część tego wzrostu odpowiada wzrost cen nośników energii i żywności. W ciągu roku znacząco poszły w górę także koszty ponoszone przez rodziców w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. I tak według GUS wyposażenie mieszkania podrożało w ciągu roku o 8,7 proc., produkty i usługi z kategorii edukacja są droższe o 6,2 proc. a odzież i obuwie o 4 proc. Choć dzieci korzystają zwykle z ulgowych lub bezpłatnych przejazdów komunikacją, kto dowozi dzieci do szkoły własnym transportem ponosi dziś znacznie wyższe koszty niż rok temu. Według GUS ta kategoria zanotowała w ciągu roku wzrost cen o aż 22,9 proc. To oznacza, że koszty wysłania dzieci do szkoły będą w tym roku o około 15 proc. wyższe niż rok temu.

Czytaj także: Początek roku szkolnego: 84 proc. rodziców obawia się, że przez inflację wydatki na naukę wzrosną; badanie Santander Consumer Bank >>>

Inflacja uszczupla realną wartość 300+

Inflacja powoduje wzrost cen praktycznie wszystkich produktów i usług na rynku. Tym samym zmniejsza się realna wartość świadczenia z programu Dobry Start, popularnie nazywanego „300 Plus”.

Jest ono wypłacane w okresie od czerwca do września na każde uczące się dziecko w wieku do 20 lat, bez względu na dochody rodziców. Wynosi 300 zł i jego wartość nie uległa zmianie od startu programu w czerwcu 2018 roku. Brak waloryzacji tej kwoty, powoduje, że jej realna wartość cały czas spada. Obecnie to świadczenie jest warte już tylko 233 zł (78 proc. pierwotnej wartości) w cenach z czerwca 2018 roku, podczas gdy rok temu było to jeszcze 270 zł. Jeśli w kolejnym roku inflacja będzie dwucyfrowa, wartość ta zmniejszy się do 210 zł, a gdy inflacja przekroczy 14 proc. r/r to spadnie poniżej 200 zł.

Wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego rosną

Wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego rosną w wielu krajach pomimo pojawiającego się zagrożenia recesją, które zwykle skutkuje odwrotnym zachowaniem konsumentów. Według badania firmy Deloitte1 amerykańska rodzina wyda w tym roku z powodu powrotu dziecka do szkoły 8 proc. więcej niż rok temu. Będzie to też 27 proc. więcej niż w 2019 – ostatnim roku przed pandemią.

Czytaj także: Początek roku szkolnego: jak bardzo inflacja uderzy po kieszeniach rodziców? Badanie Nationale-Nederlanden >>>

Liczba uczniów w Polsce na koniec poprzedniego roku szkolnego (w czerwcu 2022) wyniosła 4,75 mln. Za sprawą dzieci uchodźców z Ukrainy nowy rok szkolny prawdopodobnie rozpocznie większa liczba uczniów.

Źródło: eToro