Początek europejskiego QE

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Idąc w ślad Fed i BoJ, podczas wczorajszego posiedzenia ECB podjął długo oczekiwaną decyzję o wprowadzeniu europejskiej wersji programu luzowania ilościowego.

Mimo spekulacji na temat możliwości zmiany polityki monetarnej Wspólnoty – dodatkowo spotęgowanych przez doniesienia agencji Bloomberg, która już w środę poinformowała o planach frankfurckiej instytucji – ogłoszenie wiadomości o rozpoczęciu w marcu skupu aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie, wywołało dużą zmienność zarówno na rynku walut, jak i akcji – kurs EUR/USD spadł w czwartek do poziomu 1.1320, podczas gdy indeks DAX wzrósł do 10400 pkt, ustanawiając tym samym nowy rekord.

150123.saxo.500x

Rano uwagę inwestorów przyciągnęła publikacja przemysłowych oraz usługowych indeksów PMI dla największych europejskich gospodarek. W ciągu dnia, zza Oceanu, napłyną natomiast informacje o wysokości indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board (prognoza 0.4%) oraz sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym (prognoza 5.06 mln) w Stanach Zjednoczonych. Wiele wskazuje jednak na to, że znaczący wpływ na przebieg dzisiejszej sesji będzie miała wczorajsza decyzja ECB.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska