Po 184 mln zł na budowę czterech farm wiatrowych w Wielkopolsce z EBI i LBBW

Po 184 mln zł na budowę czterech farm wiatrowych w Wielkopolsce z EBI i LBBW
Fot. stock.adobe.com/Anselm
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i LBBW przekazały po 184 mln zł (ok. 42 mln euro) na dofinansowanie budowy i eksploatacji czterech farm wiatrowych w województwie wielkopolskim, podał bank. Łączna moc zainstalowana wyniesie 102,5 MW, co wystarczy do zaopatrzenia w energię elektryczną ponad 60 tys. gospodarstw domowych w okresach szczytowego obciążenia.

Polska stara się zmniejszać swoją zależność od węgla, a jednocześnie tworzyć nowe miejsca pracy w sektorze energetycznym. Energia wiatrowa ma w naszym kraju największy potencjał wzrostu ze wszystkich odnawialnych źródeł energii, dlatego EBI chętnie wspiera przemiany w tej dziedzinie.

„Dzięki EFIS możemy wypełnić lukę na rynku poprzez udostępnienie oferowanego na korzystnych warunkach, długoterminowego finansowania w obszarze wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce. To ważna kwestia, ponieważ musimy stworzyć krajowi i jego mieszkańcom jak najlepsze warunki do budowania czystej i przyjaznej dla klimatu gospodarki przyszłości” – powiedziała odpowiedzialna za działalność operacyjną w Polsce wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Lokalizacja farm wiatrowych

Farmy zostaną wybudowane przez niemiecką firmę wpd AG w lokalizacjach Jarocin-Koźmin, Jarocin Wschód, Krotoszyn i Słupca-Kołaczkowo w rejonie Poznania.

„Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować przy tej przełomowej transakcji z czołowym niemieckim dostawcą na rynku energii odnawialnej, firmą wpd AG, oraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Otwieranie nowych horyzontów jest wpisane w nasze DNA, dlatego na podstawie wnikliwej analizy podjęliśmy decyzję o sfinansowaniu pierwszej inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce” – powiedział dyrektor ds. finansowania infrastruktury i transportu w banku Landesbank Baden-Württemberg Thomas Christian Schulz.

Czytaj także: DNB Bank Polska sfinansuje w Polsce instalację wiatrową o mocy 26 MW >>>

Obiekty będą eksploatowane przez spółki projektowe należące do przedsiębiorstwa wpd europe GmbH, które jest jednostką zależną wpd AG, podano także.

Finansowanie EBI jest objęte gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych – filaru finansowego planu inwestycyjnego dla Europy.

Czytaj także: Po 82 mln zł kredytu z DNB Bank Polska i EBI na budowę elektrowni fotowoltaicznych w północnej Polsce >>>

EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której właścicielami są państwa członkowskie. Bank udostępnia długoterminowe finansowanie z przeznaczeniem na realizację inwestycji istotnie przyczyniających się do realizacji celów polityki UE. W 2019 r. grupa EBI przeznaczyła 5,4 mld euro na finansowanie polskich projektów.

LBBW jest jednym z największych banków w Niemczech o łącznej wartości aktywów 257 mld euro i zatrudniającym 10 tys. osób (wg danych na 2019 rok).

Źródło: ISBnews