Płatności P2P gorącym trendem w Europie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

smartfon.250xProste, szybkie i bezpieczne płatności bezgotówkowe to codzienność - ale nie w wersji P2P, czyli między dwiema osobami. To się jednak zmieni.

Płatności bezgotówkowe za pośrednictwem różnych kanałów to dziś oczywistość: w bankowości elektronicznej, w sklepach tradycyjnych oraz internetowych. Jednak w osobistym kontakcie z przyjaciółmi nadal są raczej rzadkością. Firma SIX uważa, że to trend, który w ciągu kolejnych dwóch do trzech lat na dobre zagości w naszych smartfonach. A według ostatnich badań przeprowadzonych w Szwajcarii blisko 32% ankietowanych od razu skorzystałoby z takiej opcji.

Jak to działa?

Płatności P2P powinny być maksymalnie uproszczone. Za pośrednictwem aplikacji w smartfonie będzie można w prosty sposób przelewać pieniądze innej osobie – potrzebny będzie tylko jej numer telefonu. Kwota obciąży konto, kartę płatniczą przelewającego i zostanie zapisana na rachunku odbiorcy. Otrzyma on powiadomienie, dzięki któremu będzie mógł potwierdzić wpływ płatności.

Zalety

Numer telefonu komórkowego lub adres mailowy i smartfon wystarczą, żeby przelać komuś pieniądze. Można będzie np. bezpośrednio na miejscu podzielić i uregulować koszty wspólnej wycieczki – bez pomyłek w liczeniu gotówki czy zapominania o należnościach. Inna opcja to pożyczenie od kogoś gotówki i oddanie jej zaraz przelewem przez smartfon. Tym samym płatności P2P wychodzą naprzeciw rosnącej potrzebie korzystania z różnorodnych usług w każdym miejscu – i to możliwie szybko i w jak najprostszy sposób.

Hot?

Firma SIX uważa, że ten trend z całą pewnością jest „hot” i będzie go dokładnie obserwować. Prognozujemy, że w ciągu następnych 2-3 lat większość europejskich banków będzie oferować możliwość dokonywania płatności P2P. W Wielkiej Brytanii płatności P2P już weszły w życie – można tam w prosty i bezpieczny sposób realizować płatności wśród znajomych, a nawet płacić rachunki przy pomocy smartfona.

„Sposoby płatności w Polsce podlegają dynamicznym zmianom, by odpowiadać na oczekiwania klientów dotyczące szybkości i wygody transakcji. Polacy doceniają innowacje technologiczne, świadczy o tym choćby fakt, że jesteśmy liderem w Europie jeśli chodzi o popularność płatności zbliżeniowych. SIX wierzy, że transakcje P2P w nadchodzących latach mogą stać się ważnym elementem rynku płatności bezgotówkocyh w Polsce” – powiedział Sebastian Ramatowski, SIX Payment Services.

Źródło: SIX Payment Services