Płatności odroczone: wartość sektora stanowi 10 proc. rynku pożyczkowego

Płatności odroczone: wartość sektora stanowi 10 proc. rynku pożyczkowego
Fot. stock.adobe.com/panuwat
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość sektora odroczonych płatności stanowi 10% rynku pożyczkowego, wynika z danych Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF) i CRIF. Sektor pożyczek buy now and pay later (BNPL) udzielił w czerwcu finansowania o wartości 95 mln zł. W tym samym okresie sektor tradycyjnych pożyczek udzielił finansowania o wartości 1,16 mld zł.

Lipiec 2022 r. był dobrym okresem dla firm pożyczkowych. W tym miesiącu udzielono pożyczek na kwotę 1,11 mld zł, co wiąże się z 28,8-proc. wzrostem r/r, jednak w porównaniu miesiąc do miesiąca oznacza spadek o 4,3%. Średnia kwota pożyczki w lipcu wyniosła 3 624 zł i była wyższa o jedynie 5,9% r/r, co przy uwzględnieniu obecnej inflacji sprawia, że siła nabywcza takiej pożyczki jest zdecydowanie niższa dla konsumenta, podano.

Czytaj także: Ostrożnie z „Kup teraz, zapłać później” >>>

„Lipiec przyniósł wyhamowanie aktywności rynku pożyczek – obserwowaliśmy nieznaczne spadki wszystkich analizowanych danych w ujęciu miesiąc do miesiąca. Spadek ten jest powiązany prawdopodobnie z sezonem wakacyjnym, który charakteryzuje się niższą aktywnością klientów. Niewielkie wyhamowanie widoczne jest także w danych sprzedażowych. Liczba udzielonych pożyczek spadła do ok. 308 tys. wobec 361 tys. odnotowanych w czerwcu, co oznacza spadek o 2,7%” – powiedziała prezes FRRF Agnieszka Wachnicka, cytowana w komunikacie.

Zaostrzanie polityki kredytowej przez firmy pożyczkowe

Jednocześnie dane wskazują na zaostrzanie polityki kredytowej przez firmy pożyczkowe, co sugerują dane dotyczące odrzuceń aplikacji o pożyczki, jak i wskaźnik średniej liczby aplikacji na klienta. Obie dane utrzymują się na wysokich poziomach (42,7% i 3,22%). Wartość udzielanych pożyczek rośnie, lecz skala wzrostu jest dosyć niska, patrząc na poziom sprzed pandemii. Widać również dużą stabilizację średniej wartości udzielonej pożyczki, która na obecnym poziomie utrzymuje się od kilku lat, z niższymi wartościami w 2020 roku, co było efektem pandemii. Przy stale rosnących wynagrodzeniach realny poziom obciążenia konsumenta pojedynczą pożyczką maleje, wskazano również.

„Średnia kwota pożyczki w przypadku BNPL to 315 zł, co dobrze charakteryzuje ten segment, który zawiera zobowiązania raportowane w Credit-Check.pl związane z odroczoną płatnością oraz innymi produktami kredytowymi, udzielanymi przez podmioty działające w branży e-commerce. Niemal 86% pożyczek z tego segmentu to pożyczki nieprzekraczające 500 zł w momencie ich udzielenia. W czerwcu 3,9% klientów firm pożyczkowych skorzystało równolegle z finansowania BNPL, co oznacza, że bazy klientów tych segmentów przenikają się w ograniczonym stopniu i BNPL zaspokaja inne potrzeby konsumentów” – zakończył wiceprezes CRIF Piotr Badura.

Źródło: ISBnews