Płatności internetowe wkraczają do urzędów stanu cywilnego

Płatności internetowe wkraczają do urzędów stanu cywilnego
Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowa Izba Rozliczeniowa we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji wdrożył moduł obsługi płatności on-line dostępny dla klientów jednostek administracji publicznej. Pierwszą usługą możliwą do opłacenia przez Internet są wnioski o odpis aktu stanu cywilnego.

Pierwszą usługą możliwą do opłacenia przez Internet są wnioski o odpis aktu stanu cywilnego. #KIR #cyfryzacja #administracja

Płatności są realizowane w systemie płatności internetowych Paybynet, który umożliwia bezpośrednie przesyłanie środków z konta bankowego klienta na rachunek urzędu.

System, którego operatorem jest KIR, jest zintegrowany z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz szeregiem innych portali e-urzędów.

Paybynet jest wykorzystywany w branży e-commerce oraz w jednostkach administracji publicznej, gdzie jako usługa WebPOS Paybynet służy do wnoszenia opłat urzędowych za pomocą urządzeń mobilnych.

 

Cyfryzacja administracji publicznej

Udostępnienie płatności elektronicznych pod Wnioskiem o odpis aktu stanu cywilnego wymaga od urzędu jedynie złożenia formularza uruchomienia płatności dostępnego na stronie http://www.paybynet.pl/usc

– Cyfryzacja administracji publicznej jest obecnie kluczowym czynnikiem rozwoju nowoczesnego, przyjaznego obywatelom państwa. Zgodnie z założeniami rządowego programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”, już za kilka lat połowa Polaków będzie załatwiać 80 proc. swoich spraw urzędowych przez Internet – komentuje Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR. – Możliwość dokonywania opłat urzędowych przez Internet w sposób prosty, wygodny i bezpieczny wpisuje się idealnie w ten scenariusz – tłumaczy ekspert.

Informacje o przelewach są szyfrowane

Paybynet funkcjonuje w pełni automatycznie, wszystkie niezbędne dane przelewu uzupełniane są zgodnie z informacjami przekazanym do systemu przez portal obywatel.gov.pl, bez możliwości wprowadzania zmian przez użytkownika. Dzięki temu urząd nie ma problemu z identyfikacją płatnika i sprawy, której dotyczy płatność. Skraca to czas trwania transakcji i minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Informacje o przelewach przekazywane są w postaci zaszyfrowanej, a wymiana danych odbywa się on-line przy zastosowaniu protokołu SSL.

Źródło: Informacja prasowa KIR