PKO BP podpisał list intencyjny z JP Morgan dotyczący przystąpienia do sieci opartej o technologię blockchain
Do projektu o nazwie Interbank Information Network (IIN) prowadzonego przez JP Morgan przystąpiło ponad 70 największych światowych banków.
„Sieć IIN działa pilotażowo od 2017 roku. Jej elementem jest baza danych, która pozwala na bezpieczny dostęp do informacji wykorzystywanych przy weryfikacji źródła pochodzenia transferowanych środków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, transakcja której realizacja została wstrzymana ze względu na konieczność dodatkowego sprawdzenia, zostanie szybciej zweryfikowana i w przypadku braku przeciwwskazań – przekazana na rachunek docelowy. Zastosowanie w IIN technologii blockchain nie tylko przyspiesza wymianę niezbędnych informacji, ale także zwiększa jej bezpieczeństwo” – czytamy w komunikacie.
Rozwój bankowości międzynarodowej
„PKO Bank Polski stawia na rozwój bankowości międzynarodowej i aktywną współpracę z bankami zagranicznymi. Jesteśmy liderem w bankowości korespondenckiej pod względem liczby transakcji międzynarodowych, a grupa banków, z którymi rozliczamy transakcje przekracza już 1400 instytucji z całego świata. Dostosowujemy nasze rozwiązania do aktualnych potrzeb biznesowych i możliwości technologicznych, po to, aby z korzyścią dla klientów budować przewagi konkurencyjne w obszarze bankowości międzynarodowej” – powiedział dyrektor departamentu bankowości zagranicznej i instytucjonalnej w PKO BP Radosław Ptaszek, cytowany w komunikacie.
Obecnie PKO BP utrzymuje relacje z ponad 1 400 bankami, działającymi we wszystkich istotnych dla polskich klientów krajach, oferując rozliczenia międzynarodowe w 23 walutach. Największe regionalne banki wybierają PKO jako wyłącznego partnera do współpracy na terenie Polski. We wrześniu 2018 roku porozumienia o współpracy z bankiem podpisały kolejne dwie duże instytucje z rynku azjatyckiego – japoński Mizuho Bank oraz południowokoreański Industrial Bank of Korea.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,91 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.
Źródło: ISBnews