PKO BP Liderem Filantropii

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x156Bank został uhonorowany tytułem "Lidera Filantropii" w kategorii firm, które w minionym roku przekazały najwięcej środków na cele społeczne. Podczas uroczystej gali finałowej IX edycji konkursu, nagrodę odebrała Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski jest regularnie wyróżniany w konkursie dla firm, które dzielą się swoim zyskiem ze społeczeństwem. Aktywność Banku w tym zakresie jest widoczna i powszechnie doceniana. Jako odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwo prowadzi kompleksowe działania – począwszy od inwestycji w nowoczesne technologie, poprzez edukację i promocję nauki, kultury, po wsparcie społeczne i dobroczynność. Inicjatywy dobroczynne, Bank realizuje przez Fundację, która w tym roku obchodzi 5-lecie działalności. Pod hasłem „Dobro procentuje” współfinansuje ona projekty na rzecz dobra publicznego w obszarach: edukacja, zdrowie, tradycja, nadzieja, ekologia, kultura i sport. Aby skutecznie realizować cele, Fundacja zawiera strategiczne partnerstwa z doświadczonymi organizacjami społecznymi, które najlepiej znają potrzeby środowisk oczekujących wsparcia. W ubiegłym roku na działania programowe Fundacja PKO Banku Polskiego przeznaczyła ponad 11 mln zł., w tym 8,88 mln zł. na projekty strategiczne; 1,26 mln zł. – na lokalne i blisko 1 mln zł na inicjatywy indywidualne.

Przejawem połączenia technologii, bankowości i dobroczynności jest wydane przez Bank karta Inteligo Visa PayWave „Dobro procentuje”. Dokonując płatności bezgotówkowych kartą, część dochodów z transakcji Bank przekazuje na rzecz organizacji i inicjatyw społecznych. Jej wyjątkowość polega na tym, że każdemu klientowi pozwala na wybór jednego z czterech obszarów, który chciałby wspierać. W dziedzinach: EDUKACJA dotacje otrzymuje Stowarzyszenie SIEMACHA, NADZIEJA – Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa, EKOLOGIA – Klub Gaja a w obszarze ZDROWIE – Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa.

Bank i Fundacja prowadzą również autorskie projekty, często inicjowane przez pracowników. Są wśród nich m.in. Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa, Integracyjne Spotkania Mikołajkowe czy charytatywne akcje biegowe „biegnę dla…”. W wrześniu br. Bank zorganizował ogólnopolską sztafetę PKO Bieg Charytatywny, pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem”. Akcja rozegrała się równocześnie na 12 stadionach w całej Polsce, a jej uczestnicy pokonali łącznie ponad 26 tys. okrążeń. Wysiłek biegaczy przełożył się na konkretne wsparcie – posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. I na ten cel Fundacja przekaże ponad 600 tys. zł.

Konkurs „Liderzy Filantropii” organizowany przez Forum Darczyńców promuje rzetelne i przejrzyste informacje o działaniach społecznych firm. Jego celem jest uhonorowanie organizacji, które w największym stopniu angażują się w działania społeczne, a tym samym przyczyniają się do upowszechniania idei społecznego zaangażowania przedsiębiorstw. Prawidłowość danych sprawdzają zewnętrzni eksperci z firmy PwC, która prowadzi weryfikację od pierwszej edycji konkursu. Patronem konkursu jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: PKO Bank Polski