PKO BP jako pierwszy bank w Polsce przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej

PKO BP jako pierwszy bank w Polsce przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej
PKO BP - Oddział - Rotunda (fot. PKO BP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski przystąpił - jako pierwszy bank w Polsce - do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (European Payments Initiative - EPI), która ma stworzyć kartę płatniczą oraz cyfrowe płatności natychmiastowe, podał bank.

PKO Bank Polski przystępuje do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej, którą utworzyło 16 wiodących europejskich banków. Dołącza tym samym do grona instytucji, których celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon. EPI podkreśla, że będzie wspierać europejskie instytucje publiczne, poprzez stworzenie europejskiego rozwiązania w dziedzinie płatności” – czytamy w komunikacie.

Do realizacji projektu EPI zawiązana została spółka EPI Interim, która ma za zadanie zrealizować wyznaczone cele, w tym stworzyć szczegółowy model biznesowy nowego, ogólnoeuropejskiego systemu płatności.

Uruchomienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych

Głównym celem Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jest uruchomienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych.

„Stanie się to zgodnie z przepisami prawa konkurencji oraz w porozumieniu z Komisją Europejską, równoważąc interesy zarówno wydawców, jak i akceptantów płatności. W praktyce oznacza to, że w przyszłości zyskają dzięki temu konsumenci i firmy w całej Europie. Usprawnione zostaną transgraniczne i lokalne płatności na obszarze europejskim, ich koszty staną się dla Europejczyków, w tym oczywiście także Polaków, bardziej konkurencyjne niż obecnie. Wnosimy do EPI nasze doświadczenia z BLIK-iem i mocno wierzymy, że oba rozwiązania będą komplementarne w przyszłości” – powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, cytowany w komunikacie.

Europejska Inicjatywa Płatnicza została zapoczątkowana 2 lipca 2020 roku przez 16 wiodących europejskich banków: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ Bank Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale, UniCredit.

Inicjatywa zyskała wsparcie Europejskiego Banku Centralnego

Inicjatywa zyskała wsparcie Europejskiego Banku Centralnego, który od dawna promuje pomysł powstania autonomicznego rozwiązania w dziedzinie płatności na Starym Kontynencie. EBC zwracał uwagę, że dziesiątka krajów europejskich wciąż posiada lokalne systemy, które nie akceptują kart płatniczych wydanych u innych członków Unii Europejskiej. System stworzony przez Europejska Inicjatywę Płatniczą zastąpi te lokalne systemy płatności kartami, online oraz mobilne za pomocą zunifikowanego systemu kartowego oraz cyfrowego portfela, które będą dostępne w Europie, wskazano w materiale.

„PKO Bank Polski będzie służyć Europejskiej Inicjatywie Płatniczej swoją wiedzą i doświadczeniem, uzyskanymi przy tworzeniu aplikacji mobilnej IKO, która była też filarem budowy polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Dzięki realizacji projektu EPI i stworzeniu europejskiego systemu płatności korzyści będą mieli klienci banku oraz polscy obywatele i przedsiębiorstwa. Będą mogli dokonywać transakcji i przelewać pieniądze za pomocą rozwiązania, które będzie miało ogólnoeuropejski zasięg, będzie przyjazne dla użytkowników, konkurencyjne kosztowo i bezpieczne; jednoczenie będzie miało wartość dodaną w postaci europejskiej tożsamości” – czytamy dalej w komunikacie.

Czytaj także: PKO Bank Polski weźmie udział w Tarczy Finansowej PFR 2.0 >>>

Razem z PKO Bankiem Polskim do projektu dołączyli: bank OP Financial Group z Finlandii, konsorcjum 12 banków z Hiszpanii oraz operatorzy płatności Worldline i Nets, podano także.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 348 mld zł na koniec 2019 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: ISBnews