PKO Bank Polski wspiera niemiecką branżę recyklingu

PKO Bank Polski wspiera niemiecką branżę recyklingu
Fot. stock.adobe.com/Alex
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski wraz z innymi instytucjami udzielił kredytu na sfinansowanie akwizycji firm z branży recyklingu na niemieckim rynku: spółka DSD Duales System Holding GmbH & Co. KG została przejęta przez Circular Resources Sàrl oraz fundusz inwestycyjny CirCap. Łączna kwota finansowania wyniosła 131 mln EUR, w tym udział PKO Banku Polskiego to 43,5 mln EUR.

Dzięki tej transakcji możliwe będzie stworzenie pełnego obiegu plastiku w gospodarce, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii recyklingu chemicznego. Udzielone finansowanie to przykład współpracy z oddziałem PKO Banku Polskiego w Niemczech, który obsługuje przedsiębiorstwa i korporacje na niemieckim rynku.

Czytaj także: Jak daleko Polsce do gospodarki obiegu zamkniętego?

– Dziękujemy za zaufanie naszym klientom z rynku niemieckiego – spółce Circular Resources oraz funduszowi inwestycyjnemu CirCap. Jestem przekonana, że transakcja przyczyni się do dalszego rozwoju branży recyklingu w Niemczech. Udzielone finansowanie jest przykładem współpracy banku w Polsce z oddziałem PKO Banku Polskiego w Niemczech, który obsługuje duże przedsiębiorstwa na niemieckim rynku i jest konkurencyjny dla lokalnych banków – mówi Beata Mitukiewicz, dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego w Niemczech.

Stworzenie wspólnie pełnego obiegu plastiku w gospodarce

Akwizycja spółki DSD pozwoli Circular Resources na stworzenie wspólnie pełnego obiegu plastiku w gospodarce, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii recyklingu chemicznego w połączeniu z wysoce rozpoznawalną marką i silną pozycją rynkową Der Grüne Punkt w Niemczech. Der Grüne Punkt to lider w sektorze recyklingu, operator systemu zbierania, sortowania i recyklingu mechanicznego odpadów takich jak szkło, papier i plastik, na rynku niemieckim. Obsługuje ponad 55 tys. klientów, głównie średnie i małe przedsiębiorstwa.

Spółka Circular Resources ma dwa zakłady recyklingu chemicznego w Hiszpanii. Jest jednym z pierwszych podmiotów na świecie, który opatentował i wprowadził na rynek rozwiązania w zakresie chemicznego recyklingu, pozwalające na produkcję recyklatów dla opakowań w branży spożywczej. Z kolei CirCap to fundusz private equity, skupiający się na inwestycjach w spółki o zrównoważonym modelu biznesowym, z potencjałem do ekspansji międzynarodowej, działających w krajach niemieckojęzycznych i w Polsce.

Pozostałe banki, które wzięły udział w konsorcjum, to: Citibank Europe Plc, Germany Branch i Bank Pekao.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP