A na koniec wakacji – Jackson Hole, Tygodnik Rynkowy
Rynek stopy procentowej. To był tydzień spotkań w Europie i niskiej aktywności inwestorów na globalnym rynku finansowym. Nie przyniósł istotnych rozwiązań tak na scenie politycznej ale przyniósł ciekawe rozstrzygnięcia na wykresach poszczególnych instrumentów finansowych. Reakcje poszczególnych sektorów rynku były dość różnicowane i odzwierciedlały różnorodne, bo obarczone ryzykiem predykcji, podejście inwestorów do wyceny konsekwencji wrześniowych (a coraz bardzo możliwe ze październikowych) decyzji w strefie euro jak również działań banków centralnych.
Na rynku UST i Bund utrzymywała się na otwarciu tygodnia tendencja do wzrostu rentowności stymulowana stopniowym a kontynuowanym we wrześniu spadkiem oczekiwań na dalsze poluzowanie ilościowe przez Fed. Rozszerzeniu uległ spread miedzy rentownościami obligacji US a DE. Jednak publikacja minutes Fed która wskazała jednoznacznie iż większość członków FOMC jest gotowa do wsparcia gospodarki chyba ze pojawia się jednoznaczne sygnały trwałego wzmocnienia gospodarki, odwróciła w drugiej połowie tygodnia trend krzywej amerykańskich obligacji. 10-letni benchmark spadł poniżej 1,65: a jego niemiecka siostra osunęła się poniżej 1,35%.
Istotna z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja miała miejsce na wykresie spreadu miedzy 10-letnia obligacją Hiszpanii i Niemiec. Próba ataku na strefę lokalnych sierpniowych minimów 467-470pb nie powiodła się a brak pozytywnych informacji dotyczących planów ratunkowych dla Europy (już na początku tygodnia A.Merkel uczulała, że wzajemne spotkania z Holland’em i A.Samarasem nie przyniosą konstruktywnych wniosków, a J.C.Junker zapowiedział, iż na decyzje dotyczące Grecji czekać będzie trzeba do października), jak również rozczarowanie danymi z USA (słabsze cotygodniowe dane z rynku pracy, niepokojące odczyty z rynku nieruchomości), oraz bardzo słabych danych z Japonii i Chin (wskazujących na bardzo silne negatywne oddziaływanie kryzysu europejskiego i spowolnienia na świecie na dynamikę wymiany handlowej i perspektywy eksportu na świecie) podważyły stabilność obserwowanej w sierpniu poprawy nastrojów.
Wpływ odczytów z bieżącego tygodnia wsparty opisem dyskusji FOMC wzmocnił popyt na bezpieczne aktywa ale z drugiej strony wskazał jak wiele z imponującego wzrostu indeksów giełdowych jest niesiona nadziejami w tym nadziejami na kontynuację niespodzianek po stronie wzrostu gospodarczego w USA.
Ostatni tydzień sierpnia zdominowany będzie przez oczekiwania na konferencję w Jakcson Hole, gdzie B.Bernanke wypowiadać się będzie na temat perspektyw gospodarki amerykańskiej i polityki pieniężnej Fed. Pytanie podstawowe dotyczy gotowości FOMC do podjęcia działań w zakresie niekonwencjonalnych form wsparcia gospodarki.
Potwierdzenie takich planów to warunek konieczny dla poprawy nastrojów na rynku, lecz nie wystarczający co udowodniły reakcje na komentarze po ostatnim posiedzeniu FOMC. Pytanie dodatkowe dotyczy bowiem tego jakie środki zostaną przedsięwzięte, i czy FED zdecyduje się na dalsze ( i w jakiej skali) rozszerzenia swojego portfela aktywów.
Kończący się tydzień był również czasem analizy potencjalnych rozwiązań i reguł którymi EBC opatrzy nowy program skupu obligacji. Idea wyznaczenia docelowych poziomów rentowności peryferyjnych, pomimo iż spotkały się już na otwarciu tygodnia z dementi EBC krążyło po rynku i szukało kontynuacji w dyskusjach rynkowych wskazujących nawet na to, że EBC ma ustalić cele nieoficjalne (tajemnicze). Bądźmy jednak świadomi, że tego typu informacje i spekulacje to wciąż przedwczesne szumy informacyjne, podczas gdy prawidłowe pytania dotyczące Europy to w jakiej formie i kiedy Hiszpania poprosi o pomoc, jak o ESM wypowiedz się niemiecki Trybunał Konstytucyjny i czy dojdzie to konsensusu pomiędzy krajami (tu patrzmy głównie na Niemcy) i instytucjami europejskimi (Bundesbank) co do efektywnej implementacji planów M.Montiego, czyli prezesa EBC. Wydawało się że te tematy są wciąż odległe, a one w ciągu najbliższych 2-3 tygodni będą na europejskiej agendzie.
Pełna wersja raportu – pobierz
Aleksandra Bluj
Tygodnik Rynkowy
Analizy i Strategie Rynkowe
PKO Bank Polsk