PIT za 2018 rok: zeznania roczne ponad 20 mln podatników dostępne w e-PIT

PIT za 2018 rok: zeznania roczne ponad 20 mln podatników dostępne w e-PIT
Fot. stock.adobe.com/millefloreimages
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na portalu podatkowym podatki.gov.pl 15 lutego br. zostanie uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.

Minister #Czerwińska z @MF_GOV_PL: 15 lutego w usłudze #ePIT udostępnimy ponad 20 mln podatnikom ich zeznania roczne #PIT37 i #PIT38 za 2018 r. #PIT #TwójePIT

[AKTUALIZACJA] Usługa Twój 3-PIT już działa. Sprawdź, jak z nie skorzystać >>>

„Jutro, 15 lutego w usłudze e-PIT udostępnimy ponad 20 mln podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. Od tego roku skrócony został czas termin zwrotu nadpłaconego podatku do maksymalnie 45 dni” – powiedziała minister Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Wybór po stronie podatnika

Podatnik samodzielnie wybierze, czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia br.

Czytaj więcej informacji na temat rozliczenia PIT za 2018 rok >>>

„W ubiegłym roku Polacy złożyli 11,4 mln deklaracji w formie elektronicznej, a 5,6 mln w formie tradycyjnej papierowej” – dodała Czerwińska.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38.

Krótszy termin zwrotu nadpłaty podatku 

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Jest to termin maksymalny.

Czytaj także: PIT 2018: co zmienia się w sposobie rozliczania podatku?

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Twój E-PIT obejmie deklaracje PIT-36, PIT-36L i PIT-28 od 2020 r.

Ministerstwo Finansów rozszerzy system Twój e-PIT o deklarację PIT-36, PIT-36L i PIT-28 od 2020 r, poinformowała również Teresa Czerwińska.

„Zamierzamy od przyszłego roku rozszerzyć system o deklaracje PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Chcemy, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły również się w ten sposób rozliczyć” – powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej.

„Liczymy, że liczba podatników, którzy skorzystają z Twojego e-PIT-a będzie nie mniejsza niż w ubiegłym roku, kiedy 11,4 mln osób wybrało rozliczenie w formie elektronicznej” – dodała.

Przedstawiciele resortu podkreślają, że dochody osiągane za granicą wpisuje się w PIT-36, a więc ta funkcjonalność również pojawi się w przyszłym roku.

 

Źródło: ISBnews