Piramidy finansowe: Polacy łatwym celem dla oszustów
Według tego samego badania, z połowy 2017 r., aż 63% społeczeństwa nie czuje potrzeby planowania finansowego powyżej jednego miesiąca.
75% Polaków deklaruje jednak, iż posiada wiedzę z zakresu gospodarowania budżetem domowym. Statystyczny Polak najczęściej wiedzy o finansach poszukuje, korzystając z internetu bądź z porady osób z otoczenia.
Mało wiemy o inwestowaniu i zasadach systemu emerytalnego
Jednak mniej niż 30% badanych może podjąć temat o inwestowaniu pieniędzy, a niecałe 20% zasad systemu emerytalnego czy kwestii podatkowych.
– Cały czas bardzo duże problemy mamy z obliczeniem prostych działań dotyczących chociażby kapitalizacji odsetek od depozytów czy procenta składanego. Trudno również odróżnić nam instytucje finansowe wątpliwego pochodzenia od tych nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego – mówi Adam Wolski, RDM Wealth Management.
Źle wypadamy na tle innych krajów
Niestety również bardzo źle wypadamy na tle innych krajów. Według badania przeprowadzonego przez OECD, dotyczącego poziomu świadomości finansowej, spośród 30 krajów świata i 51 tys. ankietowanych osób zajęliśmy ostatnie miejsce. Również ten raport pokazał iż subiektywnie oceniamy nasza wiedzę finansową optymistycznie ale tylko 3 na 10 rodaków cechuje długoterminowa perspektywa myślenia o pieniądzach.
– Nie bójmy się systematycznego kontaktu z instytucjami finansowymi, co pomoże nam zdobywać większą wiedzę z profesjonalnych źródeł nie tylko z internetu i od znajomych – komentuje Adam Wolski.
Źródło: MarketNews24