Piotr Naimski: małe reaktory nie są konkurencją dla rządowego programu budowy atomu
Małe reaktory tzw. SMR one są być może przyszłością, ale przyszłością daleką.
„Ich zastosowanie to będzie głównie zastosowanie dla przemysłu np. chemicznego czy też w bardzo izolowanych geograficznie miejscach z ograniczonym zapotrzebowaniem na energię. Jeżeli prywatni biznesmeni decydują się na podjęcie tych badań, wdrożeń, to dobrze. To jest sytuacja, w której równolegle z tym programem rządowym, który realizujemy, dużym będzie to realizowane i tu nie ma żadnej konkurencji czy rywalizacji” – powiedział Naimski w radiu Siódma9.
Wspólna inwestycja Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa
W końcu sierpnia Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej na bazie aktywów Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK. Elektrownia ma pracować w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.
Czytaj także: Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą wybudować razem elektrownię jądrową w Pątnowie >>>
Odnosząc się do pytania, czy prywatny biznes i państwowe wysiłki mogą iść w parze, Naimski powiedział; „Mogą absolutnie, dlatego że dla fabryki chemicznej takie źródło energii może być bardzo korzystne”.
„Problem polega na tym, że tych SMR-ów jeszcze nie ma i że pierwszy z nich być może za kilkanaście lat zostanie zbudowany” – dodał.
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r.
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
Naimski poinformował, że w ramach umowy polsko-amerykańskiej Amerykanie w przyszłym roku przedstawią ofertę dotyczącą zbudowania 6 dużych reaktorów jądrowych, zgodnie z programem rządowym.
Naimski: strategicznym celem rządu jest samowystarczalność energetyczna Polski
Strategicznym celem polskiego rządu jest dążenie do samowystarczalności energetycznej w perspektywie kolejnych lat, poinformował Piotr Naimski.
Jako rząd dążymy do tego, żebyśmy byli samowystarczalni w produkcji energii elektrycznej.
„Ilość energii produkowanej w kraju musi być równa zapotrzebowaniu. Oczywiście, nie wykluczamy rozwiązania dotyczącego eksportu energii, co zresztą ostatnimi czasy się dzieje” – powiedział Naimski podczas otwarcia VI Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne filary i perspektywa rozwoju” w Rzeszowie.
Czytaj także: Ciech i Synthos Green Energy będą współpracować w zakresie wykorzystania energii z małych i mikromodułowych reaktorów jądrowych >>>
Minister podkreślił, że dla zapewnienia tej równowagi konieczna jest równowaga w inwestycjach.
„Skoro odchodzimy obecnie od węgla – co jest decyzją polityczną, ale także administracyjną – to musimy bloki węglowe zastąpić tym co jest obecnie dostępne czyli gazem ziemnym, energetyką nuklearną oraz OZE. Zróżnicowanie technologii i równowaga źródeł produkcyjnych to kwestia o ogromnym znaczeniu” – dodał.
„Jesteśmy na takim etapie, że w przyszłym roku nastąpi strategiczne zróżnicowanie dostaw gazu. Rozbudowujemy Gazoport w Świnoujściu, a także oddany zostanie Baltic Pipe. Co do kierunków dostaw – osiągniemy bezpieczeństwo, ale musimy równolegle zbudować elektrownie gazowe” – powiedział także Naimski.