Piłka, piłka, piłka!!!

Piłka, piłka, piłka!!!
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zaczęło się! Na początek Robbie Williams pokazał środkowy palec, potem Rosja rozgromiła Arabię Saudyjską (ciekawe, jak to się ma do rozmów dotyczących polityki produkcji ropy naftowej...). No i teraz telewizory w biurach (tam, gdzie są, gdzie nie ma - kanał sportowy w komputerach), żony z lekka zdenerwowane męską nieobecnością (duchową, a często i fizyczną). Co dwa lata - bo i Mistrzostwa Europy) piłka nożna opanowuje świat. Przyznajmy - nie tylko męski, bo i panie-kibicki się trafiają. I wiedzą, kiedy jest spalony i w jakich koszulkach nasi grają.

A według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas kibice mają powody do radości – piwo będzie tańsze niż w trakcie Mistrzostw Świata w Brazylii. Średnie ceny piwa w Polsce podczas tegorocznych Mistrzostw Świata będą o ok. 0,5 proc. niższe niż w trakcie poprzedniego Mundialu. Ponadto za kwotę średniego wynagrodzenia w kraju polski konsument mógłby kupić o 338 butelek więcej niż 4 lata temu.

Spora część reklam radiowych opiera się na tym samym grepsie – chórze „kibiców” skandujących a to dwie raty gratis, a to jakaś obniżka itp. Generalnie polski rynek reklamy może dzięki mistrzostwom urosnąć o ok. 5 proc. – szacują eksperci Nano Interactive. A i polskie spółki mogą dodatkowo zarobić. Oczywiście producenci piwa, ale i wytwórcy wszelkiego typu przekąsek – z kabanosami włącznie. Zarobią na pewno lokale z wyszynkiem i telewizorami, a – jak informuje portal money.pl – Mennica Polska z okazji Mundialu wypuściła specjalną kolekcję monet kolekcjonerskich.

William „Bill” Shankly, szkocki piłkarz i trener piłkarski powiedział: Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego. „Wszystko, co wiem o moralności i obowiązkach, zawdzięczam piłce nożnej” – to słowa Alberta Camusa. To gwoli odparcia opinii jakże wielu przeciwników piłki. Oczywiście jej nie rozumiejący, nic nie wiedzący o tym, czym jest dla swoich fanów. I później mamy takie kwiatki, jak tekst Katarzyny Grocholi: „Dorośli mężczyźni uganiają się za kawałkiem skóry, dają się kopać po nogach, a czasami i gdzie indziej, tylko dlatego, żeby ich koledzy mogli w tym samym czasie wbić ten kawał skóry w brudną siatkę, do której dostępu broni umazany w błocie mężczyzna, który nie biega po boisku, tylko czeka, aż mu rozkwaszą twarz piłką.” Albo Małgorzaty Środy: „Pasje piłkarskie rozwijają mentalność plemienną, pogłębiają barbarzyńskie podziały na „swoich” i „obcych”, stają się pożywką dla agresji i bezproduktywnego marnowania czasu, który można by poświęcić na naukę, kulturę lub aktywny sport.” Cóż, znam wiele przykładów znacznie bardziej bezproduktywnego marnowania czasu, z tworzeniem takich tekstów na czele.

Przemysław Szubański