Pierwszy w Polsce bilet kolejowy w technologii NFC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

sky.cash.250xSkyCash i Koleje Mazowieckie wprowadzają po raz pierwszy w Polsce możliwość zakupu biletów kolejowych poprzez płatności zbliżeniowe. Transakcje w technologii NFC będzie można realizować w punktach na terenie lotniska w Modlinie. Nowością jest także możliwość zakupu kolejowych biletów relacyjnych między dowolnie wybranymi stacjami na trasie Warszawa - Skierniewice.

Od dziś użytkownicy SkyCash mogą już płacić komórką za „Bilet lotniskowy”, który pozwala na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich z Modlina do dowolnej stacji kolejowej w Warszawie. Dedykowany jest również podróżnym, którzy chcą szybko i sprawnie dostać się do Modlina. Zakup biletu uprawnia ponadto do skorzystania z autobusów kursujących na linii pomiędzy dworcem kolejowym i lotniskiem.

Pierwszy w Polsce system zakupu biletów kolejowych z wykorzystaniem technologii NFC pozwala błyskawicznie dokonać transakcji. Wystarczy zbliżyć telefon do jednego z plakatów informujących o „Bilecie lotniskowym” i potwierdzić zakup 4-cyfrowym kodem PIN. Z rozwiązania przyspieszającego proces zakupu mogą też korzystać posiadacze komórek, które nie obsługują standardu NFC. Należy wtedy zeskanować umieszczony na plakacie fotokod. Integracja z technologią zbliżeniową i fotokodami pozwoliła ponadto na znaczne uproszczenie procesu pobierania aplikacji SkyCash. Jeżeli pasażer, który nie jest jeszcze użytkownikiem systemu, zbliży telefon do plakatu lub zeskanuje fotokod, otrzyma link  do programu. Obsługa technologii zbliżeniowej i fotokodów będzie dostępna w SkyCash 2.0 – nowej wersji aplikacji, która pojawi się już wkrótce.

– Współpraca z Kolejami Mazowieckimi oraz Mazowieckim Portem Lotniczym w Modlinie pozwoliła na zaprezentowanie podróżnym całkowicie nowych możliwości naszego systemu – powiedział Dariusz Mazurkiewicz, dyrektor zarządzający SkyCash Poland S.A. – Wykorzystanie elementów świata zewnętrznego daje możliwość kupienia biletu w kilka sekund i jest niezwykle intuicyjne. – dodaje Mazurkiewicz.

Nowością w ofercie Kolei Mazowieckich jest także możliwość zakupu kolejowych biletów relacyjnych między dowolnie wybranymi stacjami na trasie Warszawa – Skierniewice. Wszystkie czynności związane z zakupem można wykonać w dowolnym miejscu i czasie, korzystając z telefonu komórkowego z dostępem do Internetu.

Oferta „Bilet lotniskowy” została wprowadzona w lipcu br. Od tamtej pory bilet w ofercie zakupiło ponad 93 tysiące podróżnych. System płatności za bilet przez telefon komórkowy wybrało do tej pory około 50 tysięcy podróżnych Kolei Mazowieckich.  

– Z miesiąca na miesiąc sprzedaż biletów przez telefon komórkowy jest coraz bardziej popularna. Taki sposób sprzedaży wiąże się z oszczędnością czasu i ułatwia pasażerom podróżowanie pociągami. Dlatego rozszerzamy ofertę o możliwość zakupu biletów relacyjnych na linii do Skierniewic. Od dzisiaj jako jedyny przewoźnik kolejowy w Polsce możemy także zaoferować osobom dojeżdżającym do lotniska w Modlinie, zakup biletu lotniskowego poprzez płatność zbliżeniową – powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu spółki „Koleje Mazowieckie – KM”.

Obecnie przez telefon komórkowy można kupić następujące bilety na pociągi Kolei Mazowieckich: strefowe czasowe, dobowe imienne, a także bilety według oferty specjalnej na odcinku Warszawa Zachodnia – Otwock oraz według oferty specjalnej na odcinku Warszawa Włochy – Warszawa Rembertów.