Pierwsze wypłaty z bankomatów sieci Euronet rozliczone w krajowym systemie Inkart
Inkart umożliwia rozliczanie krajowych transakcji kartowych pomiędzy wydawcami kart płatniczych
i agentami rozliczeniowymi, prowadzącymi działalność w Polsce. Usługi rozliczeniowe obejmują transakcje w punktach usługowo-handlowych, bankomatach i innych urządzeniach zlokalizowanych w kraju. System należy do KIR – kluczowej instytucji infrastrukturalnej polskiego sektora bankowego, która od 25 lat wspiera rozwój sektora bankowego i elektronicznej wymiany informacji.
– System Inkart jest przystosowany do obsługi krajowych transakcji dokonywanych z użyciem kart różnych systemów płatniczych i zapewnia możliwość obsługi różnorodnych typów transakcji. Wprowadzone przez KIR rozwiązania techniczne i funkcjonalne gwarantują wysoką wydajność procesów oraz zapewniają najwyższe bezpieczeństwo i uproszczenie rozliczeń transakcji kartowych – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR.
Wypłata gotówki z bankomatu to druga, obok płatności kartą, najpopularniejsza forma transakcji przy użyciu plastiku. Dzięki współpracy z Euronet, Inkart będzie obsługiwał transakcje w największej, ogólnopolskiej i niezależnej sieci bankomatów.
– Oczekiwania klientów są coraz wyższe, dlatego jako aktywny uczestnik rynku finansowego angażujemy się w projekty, które na nie odpowiadają – mówi Marek Szafirski, prezes Zarządu Euronet Polska Sp. z o.o. oraz Dyrektor Euronet 360 Finance Ltd., będącej uczestnikiem systemu Inkart. – Zależy nam na tym, aby wspierać lokalne rozwiązania, które tak jak Inkart, nie tylko gwarantują wysoką wydajność i niezawodność procesów, ale przyczyniają się także do wzrostu innowacyjności polskiego rynku kartowego – dodaje.
System Inkart został opracowany tak, aby wspierać pojawiające się lokalnie, nowe rozwiązania w obszarze rozliczeń kartowych, np. polski schemat kartowy. Dodatkowo, poza podstawową funkcją, czyli rozliczaniem krajowych transakcji kartami Visa i MasterCard, Inkart udostępnia również usługi wspierające, tj. przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a dla wydawców kart – autoryzację zastępczą.
KIR