Pierwsze tak nowoczesne centrum biurowe w Lublinie
Południowo-wschodnia Polska doczeka się nareszcie prestiżowych budynków biurowych klasy A+, czyli budynków o najwyższym, światowym standardzie. SOUL, bo tak nazywa się nowy kompleks biurowo-usługowy, o powierzchni całkowitej łącznie 47,5 tys. mkw., który stanie przy al. Smorawińskiego, to dzieło jednej z najbardziej utytułowanych polskich pracowni architektonicznych - JEMS Architekci. Inwestor, KEMEA INVEST, jest już w posiadaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Obecnie trwa proces wyboru generalnego wykonawcy. Pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie planowane jest za 2 lata. Za komercjalizację projektu odpowiada międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield. Kompleks zapewni miejsca pracy dla kilku tysięcy osób.
Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania al. Smorawińskiego i ul. Szeligowskiego. Zaprojektowane na planie nieregularnego czworoboku, dwa nowoczesne siedmiokondygnacyjne budynki stanowią niepowtarzalną, spójną całość architektoniczną. W części podziemnej zaplanowano trzypoziomowy parking dla najemców oraz strefę parkingową dla rowerów z szatniami i natryskami. W przestrzeni pomiędzy budynkami powstanie nowoczesne miejsce spotkań – publiczny plac z naturalną zielenią i kafejkami. Każdy z budynków – SOUL North i SOUL South – będzie funkcjonować niezależnie, oferując komfortowe warunki do pracy. Łącznie w kompleksie do dyspozycji najemców oddanych zostanie ok. 22 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.
W projekcie kompleksu wykorzystano niemal wszystkie światowe rozwiązania proekologiczne i udogodnienia dla pracowników, dzięki czemu biurowce będą spełniać wymagania międzynarodowego certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent (dotychczas otrzymało go zaledwie kilka obiektów w Polsce). SOUL będzie więc ofertą dla wymagających klientów, którzy oczekują prestiżowego biura, modnego adresu, doskonałego skomunikowania oraz pełnej wygody dla swoich pracowników. Inwestor zakłada, że w pierwszej kolejności najemcami obiektu staną się firmy z branż kreatywnych: IT, designu oraz start-upy i sektor BPO.
– To kolejna inwestycja wzmacniająca potencjał Lublina na drodze do stania się zapleczem biznesowym Polski Wschodniej. Takie nowoczesne powierzchnie biurowe budują przewagę konkurencyjną naszego miasta i stymulują powstawanie nowych miejsc pracy. Wysokiej jakości i korzystne cenowo obiekty dają możliwość rozwoju już istniejących przedsiębiorstw, a z uwagi na atrakcyjne ceny najmu przyciągają także nowe firmy, w tym zagraniczne – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Autorem Projektu SOUL jest jedna z najbardziej doświadczonych i utytułowanych pracowni architektonicznych w Polsce. To laureaci wielu nagród i zwycięzcy prestiżowych konkursów, w tym na projekt ambasady RP w Berlinie. JEMS Architekci są autorami ponad 500 tys. mkw. zaprojektowanych najlepszych powierzchni biurowych w kraju.
– Projekt SOUL tworzy własne indywidualne miejsce. Architektura podkreśla jego indywidualność. To miejsce to zielony dziedziniec wraz z otaczającymi go lokalami gastronomicznymi, sklepami i usługami, przestrzeniami ekspozycyjnymi wewnątrz i na zewnątrz, a także z całym systemem cyrkulacji w budynkach, których hole przylegają do dziedzińca. Całość działać ma jako przestrzeń sprzyjająca kontaktom i integracji – tłumaczy Jerzy Szczepanik-Dzikowski, jeden z założycieli pracowni JEMS Architekci.
– Centralną częścią kompleksu jest dwupoziomowy skwer z dużą ilością zieleni i kawiarniami. To idealne miejsce spotkań pracujących tu ludzi. Tu będą wymieniać poglądy i kreatywne pomysły. Chcieliśmy stworzyć coś na kształt amerykańskiego kampusu Apple’a, w którym przestrzeń między budynkami w sposób naturalny stanowi świetne miejsce na inspirujące dyskusje pracowników. Ale skwer chcemy też oddać mieszkańcom Lublina jako ogólnodostępną przestrzeń publiczną. Mamy wizję, aby odbywały się tam różne wydarzenia artystyczne – tłumaczy Edward Kostrubiec, prezes zarządu KEMEA INVEST.
– SOUL pozwala najemcom na swobodną aranżację przestrzeni biurowej. Kompleks będzie obsługiwany przez osiem szybkobieżnych wind, na które nawet w szczycie będziemy czekać mniej niż 30 sekund. Dzięki regulacji wilgotności powietrza i temperatury, żaluzjom przeciwsłonecznym oraz oświetleniu strefowemu uzyskamy optymalne warunki pracy. Strefy wspólne zostaną wykończone w klasie premium. Zapewnimy wyjątkowo szybki Internet i dwa niezależne źródła energii. Obiekt będzie w pełni chroniony i otwarty 24 godziny na dobę. SOUL zadba przy tym o środowisko zarówno za sprawą proekologicznych materiałów wykończeniowych, jak i kilku niezależnych systemów oszczędzających energię i segregujących odpady – dodaje Edward Kostrubiec.
Miejsce lokalizacji biurowca jest doskonale skomunikowane z lotniskiem (15 km), dworcem głównym PKP (4,5 km), dworcem PKS (3 km), centrum miasta (3 km) i północną obwodnicą miasta (5 km). Do budynków można dojechać 5 liniami autobusowymi, planowane jest też połączenie trolejbusowe.
Dlaczego SOUL jest „skazany na sukces”?
W sukces SOUL uwierzyli najwięksi w branży. Budynki zaprojektowała jedna z najlepszych polskich pracowni, co daje pewność, że inwestycja będzie wyjątkowa. Z kolei za komercjalizację kompleksu SOUL odpowiedzialna jest międzynarodowa firma Cushman & Wakefield. To jedna z największych na świecie firm doradczych w zakresie nieruchomości komercyjnych, która obsługuje 75% firm z listy „Fortune 500”.
– Cieszymy się, że możemy wspierać projekt SOUL, który od początku planowany jest z wielką dbałością o jakość i detale. Podzielamy wizję i wiarę inwestora w rozwój Lublina jako atrakcyjnego miejsca dla branż BPO/SSC i IT. Jestem przekonany, że SOUL stanie się jednym z najlepszych budynków biurowych w Polsce, co na pewno zostanie docenione przez najemców zarówno z Lublina, jak i tych decydujących się na otwarcie swoich siedzib w tym mieście. Głównym założeniem projektu SOUL jest stworzenie komfortowych warunków pracy w przyjaznym otoczeniu. To kluczowy aspekt analizowany przez najemców podczas podejmowania decyzji o wyborze budynku – mówi Krzysztof Misiak, partner, kierownik sekcji ds. miast regionalnych w dziale powierzchni biurowych firmy Cushman & Wakefield.
Sprzedaż pomieszczeń biurowo-usługowych SOUL wspiera innowacyjna platforma, stworzona przez ekspertów z grupy WORKROOM. To narzędzie pozwala potencjalnym klientom wirtualnie „wejść” do budynku, który powstanie za dwa lata.
– Na wirtualny spacer możemy wybrać się wykorzystując aplikację na smartfon, tablet czy laptop oraz specjalne okulary. Dzięki tej technologii możemy poczuć się jakbyśmy zwiedzali w czasie rzeczywistym realne gotowe już biuro, z prawdziwym widokiem za oknem – wyjaśnia Andrzej J. Horoch, prezes grupy WORKROOM odpowiedzialnej również za strategię komunikacji inwestycji.
Aleksandra Bartys