Pierwsze święta w Mieszkaniu Plus

Pierwsze święta w Mieszkaniu Plus
Fot. PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym roku dzięki Mieszkaniu Plus we własnych czterech kątach Boże Narodzenie spędzi pół tysiąca rodzin.

W tym roku dzięki #MieszkaniuPlus we własnych czterech kątach Boże Narodzenie spędzi pół tysiąca rodzin

– Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas, który chcemy spędzać w domowej atmosferze. Jednak, własny dach nad głową, to  dla wielu polskich rodzin  wciąż nieosiągalny cel.  Mieszkanie Plus  pozwala te marzenia urzeczywistnić. Dzięki niemu, kilkaset rodzin w Białej Podlaskiej, Jarocinie i Kępnie, które od lat,  w wynajmowanych mieszkaniach nie mogły poczuć się bezpiecznie i komfortowo, w końcu są u siebie  – podkreśla Mirosław Barszcz, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Jarocin, Biała Podlaska i Kępno – to lokalizacje, w których w mijającym roku oddano najemcom Mieszkania Plus. W Białej Podlaskiej zamieszkała m.in. pani Monika Kopczyńska, które samotnie wychowuje trzy córki.

– W końcu mamy nasz pierwszy własny dom. Mamy takie mieszkanie jakie chciałyśmy. Spędzimy pierwsze święta we własnym domu, całą rodziną, w końcu u siebie – mówi pani Monika Kopczyńska, która zamieszkała w Białej Podlaskiej. Pani Monika podkreśliła, że dzięki Mieszkaniu Plus znacznie podniósł się jej standard życia. „Wcześniej mieszkaliśmy w niedużych mieszkaniach, a nawet w budynkach gospodarczych. –  Gdzie było zimno, wilgotno, dzieci chorowały często. Mam najniższą pensję krajową, więc nie mogłam też liczyć na kredyt” – mówi pani Monika.

Z kolei w Jarocinie jedną z rodzin, która spędza pierwsze święta w nowym mieszkaniu, to pani Anna i Arkadiusz Kominkowie wychowujący dwóch synów.

– Dużo pieniędzy traciliśmy na wynajmowanie. Teraz możemy się odbić. Nie musimy się martwić o pieniądze. Wcześniej mieszkaliśmy w wynajmowanym lokalu i oprócz ceny martwiła nas niepewność, że w każdej chwili możemy otrzymać wypowiedzenie. – mówi pan Arkadiusz Kominek.

Dzięki temu, że państwo Kominkowie zdecydowali się na zamieszkanie w jarocińskim Mieszkaniu Plus, mogli zrezygnować z wynajmowania na komercyjnym rynku.

– Do tej pory musieliśmy wynajmować mieszkanie od prywatnych osób, a wiadomo – to wiąże się z niepewnością i wysokimi kosztami. Dzięki Mieszkaniu Plus nie musieliśmy się wiązać z dużym kredytem, a mieszkanie okazało się być w zasięgu ręki. To nasze pierwsze Święta, jakie spędzimy we własnym domu” ­- mówi pan Arkadiusz.

Kolejne rodziny zaczną wprowadzać się już na początku przyszłego roku do 364 Mieszkań Plus w Gdyni i Wałbrzychu. Nabór wniosków na mieszkania w Gdyni zakończył się 31 listopada 2018 roku. Obecnie trwa weryfikacja 2,3 tys. wniosków, które zostały złożone w ramach gdyńskiej inwestycji. Z kolei w Wałbrzychu nabór chętnych na 192 mieszkania ruszył 18 grudnia i potrwa do 31 stycznia.

 Program Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

Źródło: PFR Nieruchomości