Pierwsze obniżki stóp procentowych EBC już w marcu 2024 roku?

Pierwsze obniżki stóp procentowych EBC już w marcu 2024 roku?
Fot. stock.adobe.com / niphon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W obliczu szybko spadającej inflacji i niskiego wzrostu gospodarczego w większości krajów Unii Europejskiej inwestorzy przewidują, że już w marcu Europejski Bank Centralny rozpocznie serię obniżek stóp procentowych.

Inwestorzy spodziewają się obniżek o prawie 150 punktów bazowych do końca przyszłego roku. Prognozy ekonomistów, ankietowanych przez Bloomberga są ostrożniejsze. Przewidują, że obniżki stóp zaczną się w czerwcu. Wcześniej przewidywali, że pierwsze zmiany zostaną dokonane we wrześniu.

Według wielu opinii w EBC wciąż przeważa obawa przed ponownym niedoszacowaniem zagrożeń inflacyjnych.

Spotkanie Rady Zarządzającej EBC

W przyszłym tygodniu, 14 grudnia odbędzie się cykliczne spotkanie Rady Zarządzającej EBC, która najprawdopodobniej nie podejmie decyzji o zmianie stóp. W skład Rady wchodzą prezesi wszystkich banków centralnych strefy euro oraz członkowie zarządu EBC.

Część członków Rady Zarządzającej obawia się zbyt wczesnego rozpoczęcia obniżek stóp, ale część uważa, że większym zagrożeniem jest niski wzrost gospodarczy. Strefa euro balansuje na granicy recesji.

EBC przewidywał wcześniej, że w przyszłym roku inflacja w strefie euro wyniesie średnio 3,2% i powróci do celu na poziomie 2% w drugiej połowie 2025. Ta prognoza wydaje się nieaktualna po spowolnieniu wzrostu cen konsumpcyjnych w listopadzie do 2,4% – najniższego poziomu od połowy 2021 roku.

Na razie przewaga jastrzębi

Członek Zarządu EBC Isabel Schnabel, uważana za „jastrzębia”, przyznała, że spadek inflacji jest „niezwykły” i że dalsza podwyżka stóp jest mało prawdopodobna. Dodała jednak, że mało prawdopodobna też jest obniżka stóp w pierwszym półroczu 2024 roku.

Oczekiwania inwestorów na szybkie cięcia stóp studzą także inni członkowie Rady Zarządzającej. Prezes słowackiego banku centralnego Peter Kazimir nazwał oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w pierwszym kwartale „science fiction”, a prezes banku łotewskiego Martins Kazaks stwierdził, że przy obecnych perspektywach gospodarczych takie posunięcie nie jest potrzebne w pierwszej połowie 2024 r.

Prezes Bundesbanku Joachim Nagel uważa, że wciąż istnieje niebezpieczeństwo, że inflacja powróci ze zdwojoną siłą. Wielokrotnie stwierdzał, że stopy procentowe jeszcze mogą wzrosnąć. Także belgijski prezes banku centralnego Pierre Wunsch oświadczył, że stopy mogą jeszcze wzrosnąć aby utrzymać wystarczająco restrykcyjną politykę pieniężną.

Do monetarnych „gołębi” należy prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau, który  powiedział, że kwestia obniżek stóp może pojawić się w 2024 r. „Gołębiem” jest także prezes Banku Portugalii, Mário José Gomes de Freitas Centeno, który w swych wypowiedziach wyraża obawy o stan rynku pracy.

Wkrótce EBC przedstawi nowe prognozy na najbliższe lata. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga spodziewają się obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji.

Niektórzy z nich uważają, że jeśli prognozy pokażą prawdopodobny spadek inflacji do 2% jeszcze w roku 2024, w Radzie Zarządzającej EBC zaczną przeważać postawy „gołębie”.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl