Pierwsze e-dowody Polacy dostaną w marcu

Pierwsze e-dowody Polacy dostaną w marcu
Fot. W. Kompała/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz przedstawicielami MSWiA oraz PWPW przeprowadziło w weekend testy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy brali udział w testach, sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych. Testy przebiegły pomyślnie.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca #edowody @MC_GOV_PL

W pierwszej turze działanie e-dowodu było sprawdzane w Urzędzie Miasta Ełku. Urzędnicy sprawdzali tam procedury związane z nowym dowodem. Testowali nie tylko samo działanie e-dowodu, ale też przyjmowanie wniosku o jego wydanie, nadawanie przez obywatela kodu PIN dla dokumentu, jego zawieszanie, a także inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Sprawdzenie działania e-dowodu w realnych warunkach

– Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany – wyjaśnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. – Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu – podsumowuje Marek Zagórski.

Podobne testy w kilkudziesięciu innych urzędach

W kolejnych tygodniach podobne testy przeprowadzane zostaną jeszcze z kilkudziesięcioma innymi urzędami z całego kraju. 28 stycznia Centralny Ośrodek Informatyki udostępni interaktywny kurs szkoleniowy dla urzędników, na platformie działa też forum internetowe, na którym przedstawiciele gmin mogą wymieniać się doświadczeniami i zadawać pytania ekspertom z COI. Z końcem stycznia urzędnikom zostanie również udostępniony specjalny pakiet informacyjno-szkoleniowy.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują jednak ważność.

Stopniowe zastępowanie starych dokumentów

Dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu i zaoferowaniu obywatelom dokumentu z warstwą elektroniczną. Pozwoli ona m.in. na wykorzystanie nowego dowodu przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zaś zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji