Pierwsza szkoła w Polsce wprowadza płatniczą kartę szkolną
Uczniowie łódzkiego liceum otrzymają płatnicze karty zbliżeniowe, pełniące również funkcje przepustki szkolnej. Rozwiązanie przygotował Bank Zachodni WBK. "Karta szkolna" będzie wykorzystywana do identyfikowania uczniów, kontroli wstępu na teren szkoły oraz płacenia.
Każdy z uczniów XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, otrzyma od Banku Zachodniego WBK zbliżeniową kartę przedpłaconą Visa payWave. Bank wyposaży też szkołę w oprogramowanie oraz urządzenia kontrolujące dostęp do pomieszczeń szkolnych (czytniki kart połączone z odpowiednimi bramkami).
System identyfikacyjny, w ramach którego działają „karty szkolne” ma możliwość rejestrowania liczby „wejść” i „wyjść” każdego ucznia – przez co nauczyciele i rodzice zyskują możliwość monitorowania obecności uczniów w szkole. Takie rozwiązanie zwiększa również bezpieczeństwo szkoły, ograniczając wchodzenie na jej teren osób nieuprawnionych. Na kartach zostanie umieszczony przygotowany specjalnie dla szkoły wizerunek (logo szkoły), przez co będą one również szkolnym identyfikatorem. BZ WBK wyposaży również liceum w czytniki do płatności zbliżeniowych, które zostaną zainstalowane w szkolnym sklepiku. Uczniowie będą mogli w nim płacić swoimi „kartami szkolnymi” bez posługiwania się gotówką.
– Dyrektorzy ośrodków dydaktycznych wielokrotnie wskazywali, że wyzwaniem w szkołach jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom – stąd decyzja banku, by wesprzeć szkoły w budowaniu nowoczesnych rozwiązań systemu dostępu – mówi Łukasz Porażyński z Zespołu Rozwoju Produktów Banku Zachodniego WBK.
Bank Zachodni WBK planuje uruchomienie, w najbliższym czasie, podobnych systemów w kolejnych szkołach: drugiej szkole w Łodzi, a także we Wrocławiu, Nowym Targu, Rzeszowie i Zielonej Górze.