Pierwsza fotowoltaiczna pasieka powstała w Sulechowie

Pierwsza fotowoltaiczna pasieka powstała w Sulechowie
Pasieka na farmie fotowoltaicznej Sulechów I. Źródło: Polenergia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polenergia S.A. od blisko dwóch miesięcy prowadzi własną pasiekę. Ponad pół miliona pszczół mieszkających w dziesięciu ulach oraz kilkuhektarowa miododajna łąka kwiatowa, zwiększa bioróżnorodność farmy PV Sulechów I o mocy 8 MW - pierwszego fotowoltaicznego projektu Grupy.

#MartaPorzuczek: Poza produkcją czystej energii, panele inwestycji Sulechów I objęte są certyfikatem PV Cycle. To oznacza, że każdy zużyty lub uszkodzony będzie podlegać w 100 proc. procesowi recyklingu #Fotowoltaika #Recykling #OchronaŚrodowiska @PolenergiaSA

Piątego czerwca przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony blisko pół wieku temu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej. To święto jest obchodzone w ponad 100 krajach świata. W tym roku mottem przewodnim obchodów jest ochrona bioróżnorodności i jej rola w naszym życiu.

Ochrona bioróżnorodności na farmie fotowoltaicznej

Idealnym przykładem działalności Polenergii w tym obszarze działań chroniących środowisko jest pierwsza pasieka Grupy, która od kwietnia rozwijana jest na terenie wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych w gminie Sulechów. Ze względów technologicznych (odstępy pomiędzy rzędami, drogi dojazdowe) konstrukcje złożone z 30 tysięcy paneli PV o łącznej mocy 8 MW zajmują jedynie połowę całego ponad 16-hektarowego areału inwestycji Sulechów I.

Dlatego podjęto decyzję o oddaniu przyrodzie niezagospodarowanego terenu i stworzeniu na obszarze farm tzw. miododajnych łąk kwietnych, które służyć będą pszczołom. W ten sposób Polenergia nie tylko wytwarza zieloną energię, ale także przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności otaczających farmy fotowoltaiczne monokultur upraw.

Czytaj także: Zielona oferta polskich banków

10 pszczelich rodzin w ulach wielkopolskich

Pasieka Polenergii w Sulechowie składa się z 10 pszczelich rodzin zasiedlających drewniane ule wielkopolskie. Opiekę nad nią sprawuje rodzinna firma Plon z Piotrkowa Trybunalskiego, która dziedziczy pszczelarskie tradycje z pokolenia na pokolenie.

Wszystkie pszczele rodziny po dwóch miesiącach starań dobrze się rozwijają i już pracują na rolniczych terenach wokół farm fotowoltaicznych. Efektem ich pracy będzie m.in. pyszny i zdrowy miód. Rocznie z jednego ula będzie można pozyskać od 20 do 40 kg miodu.

‒ W codziennym zabieganiu rzadko się zastanawiamy, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie było zróżnicowania biologicznego. A właśnie dobrostan człowieka jest silnie zależny od natury, a różnorodność biologiczna jest niezbędnym elementem ludzkiego zdrowia.

Pasieka na farmie fotowoltaicznej Sulechów I

Obszar naszej farmy fotowoltaicznej Sulechów I jest doskonałym miejscem, aby pomóc zwierzętom, od których zależy nasze życie.

Mamy nadzieję, że podobne działania będą wdrażane w innych tego typu projektach w Polsce, nie tylko na zielonych inwestycjach Polenergii. Potencjał rozwoju wielkopowierzchniowych farm PV jest ogromny.

Jest to również ogromna szansa, aby wspomóc bioróżnorodność i owady. Na tym polega zrównoważony rozwój – mówi Marta Porzuczek, kierująca Działem Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Czytaj także: Koalicja Klimatyczna o unijnych planach zielonej transformacji

Projekt Sulechów I: energia elektryczna dla 4,5 tys. gospodarstw domowych

Projekt Sulechów I składa się z ośmiu farm fotowoltaicznych, każda o mocy 1 MW. Obiekty zlokalizowane są w miejscowości Kruszyna, w Gminie Sulechów w województwie lubuskim. Budowa trwała od kwietnia do września 2019 roku. Do realizacji kontraktu wykorzystano m.in. 2 km kabla średniego napięcia, 8 km kabla niskiego napięcia, a także 100 km kabla stałego napięcia.

Krajowy udział producentów w łańcuchu dostaw przekroczył 50 proc. Inwestycje uzyskały pozwolenie na użytkowanie w październiku 2019 roku, a w listopadzie rozpoczęły produkcję energii. Od początku 2020 roku produkują energię w systemie aukcyjnym.

Szacowana roczna produkcja wyniesie ponad 8 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 4,5 tysiąca gospodarstw domowych. Pozwoli to także na uniknięcie rocznej emisji 8 tysięcy ton dwutlenku węgla. Czas pracy instalacji fotowoltaicznej szacowany jest na 25 lat, co odpowiada skumulowanej produkcji na poziomie około 200 GWh.

‒ Z perspektywy ochrony środowiska, ważny jest również fakt, że poza produkcją czystej energii, panele wykorzystywane podczas realizacji inwestycji Sulechów I objęte są certyfikatem PV Cycle. To oznacza, że każdy zużyty lub uszkodzony panel będzie podlegać w 100 proc. procesowi recyklingu (krzem, szkło, aluminium). Przewody solarne, elektryczne oraz pozostała infrastruktura techniczna (inwertery, rozdzielnice nn/SN) będą również poddawane procesowi odzysku – dodaje Marta Porzuczek.

Od wielu lat Polenergia realizuje Politykę Środowiskowo-Społeczną, której głównym celem jest zrównoważony rozwój jako fundament mądrego zarządzania działalnością biznesową.

Przynależność do grona liderów polskiego rynku energetyki odnawialnej oznacza kierowanie się społeczną odpowiedzialnością za obecne i przyszłe pokolenia, a co za tym idzie dbałość o środowisko poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, minimalizację wpływu działalności na środowisko oraz poprawę m.in. bioróżnorodności.

Czytaj także: Po 82 mln zł kredytu z DNB Bank Polska i EBI na budowę elektrowni fotowoltaicznych w północnej Polsce

Źródło: Polenergia