Pięć lat wzrostu rynku farmaceutycznego
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR "Rynek farmaceutyczny i ochrony zdrowia w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021", rynek apteczny w Polsce będzie rozwijał się w tempie 4,8 proc. średniorocznie w latach 2016-2021. Motorem rynku będą leki stosowane w chorobach krwi i układu krwiotwórczego oraz leki endokrynologiczne. Najbliższe lata upłyną również pod znakiem istotnych zmian prawnych.
W 2015 r. rynek sprzedaży aptecznej przyspieszył, co było związane z niską bazą w 2014 r. W minionym roku po raz pierwszy od kilu lat dobrze sprzedawały się również leki Rx, które zanotowały dynamiką wyższą niż produkty OTC (wzrost sprzedaży dla leków refundowanych wyniósł 7 proc., a dla OTC – tylko 2 proc.). Wzrost na tym rynku jest wynikiem pojawiania się na rynku nowych produktów, a także rozszerzania list leków refundowanyc (np. w lipcu 2015 r. dodano cząsteczkę innowacyjną), co nie zdarza się często. Ogólnie jednak nie należy się spodziewać, aby trend wysokiej dynamiki sprzedaży leków refundowanych utrzymał się długo, bowiem na jesieni Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dalsze naciski na zmniejszenie cen leków wśród producentów – o 85 proc. dla leków innowacyjnych i o 40 proc. dla generycznych.
W najbliższym czasie w Polsce może wejść w życie szereg zmian prawnych, dotyczących zarówno sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia. Ogółem, w lutym 2016 r. w MZ trwały prace na projektami 21 ustaw. Jeszcze w 2016 r. ma wejść w życie program bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób po 75. roku życia. Na liście bezpłatnych produktów mają znaleźć się m.in. leki krążeniowe, leki diuretyczne oraz leki stosowane w chorobach reumatycznych. Bezpłatne mają być również opatrunki i paski stosowane przez osoby chore na cukrzycę. Wydatki Ministerstwa Zdrowia na program mają wynieść 564 mln zł w 2017 r. Ministerstwo Zdrowia zapowiada również ustawę o odwróceniu komercjalizacji SP ZOZ, ustawę o badaniach klinicznych (a także wdrożenie rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego jednolitej procedury uzyskiwania pozwolenia na badania kliniczne we wszystkich krajach.
Piotr Zajdel