Piąta linia kredytowa BOŚ Banku z EBI

Piąta linia kredytowa BOŚ Banku z EBI
Logo Banku Ochrony Środowiska Fot. Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Ochrony Środowiska podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę na piątą już linię kredytową. Tym razem do rozdysponowania jest 75 mln euro, a o środki z tej puli będą mogli ubiegać się mali i średni przedsiębiorcy, spółki komunalne i jednostki samorządu terytorialnego. Bank zamierza uruchomić linię w II kwartale tego roku.

Najnowsza linia EBI, podobnie jak i poprzednie, będzie wspierać inwestycje infrastrukturalne oraz przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska. Łączna wartość poprzednich czterech linii wyniosła 250 mln euro. Po uruchomieniu najnowszej, wsparcie EBI w ramach wspólnych działań z BOŚ Bankiem wzrośnie o dodatkowe 75 mln – do 325 mln euro.

Warto podkreślić, że podpisana umowa otwiera dostęp do środków EBI dla znacznie większej grupy przedsiębiorców. Wsparcie finansowe będzie dostępne bowiem dla firm zatrudniających mniej niż 3000 pracowników (w poprzednich liniach limit ten wynosił 250 osób). Dzięki linii EBI firmy będą mogły pozyskać długoterminowe finansowanie m.in. na zakup maszyn i urządzeń.

W ramach linii EBI finansowane będą również inwestycje proekologiczne małych i średnich firm związane z poprawą efektywności energetycznej, która dotyczy modernizacji maszyn i urządzeń, źródeł ciepła czy ocieplenia budynków. Finansowanie na tego typu przedsięwzięcia realizowane będzie w ramach Programu efektywności energetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw (ang. Small and Medium Enterprise Finance Facility Energy Efficiency Window) z udziałem środków Unii Europejskiej.

BOŚ Bank środki z linii EBI zamierza uruchomić w II kwartale 2015 r.

BOŚ Bank oferuje obecnie jeszcze dwie inne zagraniczne linie kredytowe. Jedną z nich jest Kredyt EKOodnowa dla MŚP przygotowany we współpracy z niemieckim bankiem KfW. To długoterminowe finansowanie inwestycji o charakterze proekologicznym. Druga linia kredytowa przygotowana została we współpracy z Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB). Skierowana jest do podmiotów z sektora finansów publicznych. Linia ta przeznaczona jest na inwestycje infrastrukturalne i wspierające ochronę środowiska.

Źródło: BOŚ Bank