Piaskownica BIK HUB zyskuje kolejnych partnerów

Piaskownica BIK HUB zyskuje kolejnych partnerów
Źródło: BIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Program BIK HUB wchodzi w nową fazę rozwoju, rozszerzając i demokratyzując dostęp do danych. Startupy zyskają dodatkowe możliwości budowania doświadczenia klientów branży finansowej.

Biuro Informacji Kredytowej zaprasza do piaskownicy technologicznej BIK HUB startupy, które chcą tworzyć innowacje w świecie finansów i nie tylko. Poza możliwością praktycznej weryfikacji prototypowych rozwiązań przed wprowadzeniem innowacji na rynek, celem projektu jest również skonfrontowanie pomysłów z bankami, firmami pożyczkowymi i innymi klientami BIK. Piaskownica technologiczna BIK HUB to unikatowe miejsce do wprowadzania innowacji produktowych. Projekt wzmacnia również partnerstwo BIK z kolejnymi podmiotami, których rozwiązania i pomysły mają szansę zmienić doświadczenie cyfrowych konsumentów.

Czytaj także: Deloitte dołącza do grona partnerów Platformy BIK Open API >>>

Program BIK HUB jest wspierany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Fundację Fintech Poland i Microsoft. Jest on elementem ogłoszonego w czerwcu 2021 roku partnerstwa BIK z Microsoft, którego celem jest m.in. współpraca w ramach piaskownicy BIK HUB, budowanie ekosystemu wokół nowoczesnych usług finansowych oraz prace na rzecz edukacji finansowej społeczeństwa i odpowiedzialności społecznej.

Czytaj także: Piaskownica Technologiczna BIK pozwoli ocenić szanse biznesowe każdego pomysłu >>>

Program BIK HUB to nie tylko bezpieczne miejsce do weryfikacji rozwiązań, ale też okazja do szybszej komercjalizacji poprzez zainteresowanie rozwiązaniem Grupy BIK i podmiotów współpracujących.

Pilotaż BIK Open API – pierwsza inicjatywa BIK HUB

Pierwszą inicjatywą w ramach BIK HUB jest pilotaż BIK Open API – platformy na której oferujemy dostęp do danych z wielu źródeł. Wierzymy, że nasza platforma pozwoli budować usługi finansowe, które mogą mieć zastosowanie w wielu branżach, np. nieruchomości, ubezpieczeń, e-commerce i innych. Już teraz do pilotażu dołączyło kilkunastu partnerów, którzy pracują na danych oraz tworzą i testują rozwiązania.

W pierwszej pilotażowej fazie projektu, której obszarem działań jest Łódź, BIK zapewnia uczestnikom otwarty i bezpieczny dostęp do informacji statystycznych z użyciem geolokalizacji. Anonimizowane dane związane z różnymi obszarami życia mieszkańców mogą posłużyć m.in. do tworzenia lub zwiększania efektywności analiz, segmentacji klientów oraz szacowania potencjału inwestycyjnego wybranych lokalizacji na rynku nieruchomości.

Obecnie w piaskownicy jest dostępnych ponad 700 wymiarów danych, z różnych źródeł zewnętrznych, które zostały poddane geolokalizacji i wzbogacone dodatkowo o wybrane dane statystyczno-finansowe z samego BIK. To bogactwo danych integruje Platforma BIK Open API. Gromadzone tam i  informacje statystyczne, nie zawierają danych osobowych. Dzięki temu są one bezpieczne do użycia, a zagrożenie ujawnienia informacji indywidualnych czy utraty tożsamości zostało wyeliminowane. Agregowane i udostępniane informacje dzielą się na cztery główne kategorie – „teren, nieruchomości, firmy i mieszkańcy”. Wiążą się one z takimi kategoriami, jak statystyki kredytowe dotyczące np. liczby sprzedanych kredytów i pożyczek lub ich dynamiki na danym obszarze, dane pochodzące z rejestru przedsiębiorców, te dotyczące topografii i zabudowy terenu czy informacje związane z demografią, bezpieczeństwem i komfortem życia.

– Inicjatywa powołania Platformy BIK Open API w ramach piaskownicy technologicznej BIK HUB ma wymiar innowacyjny i zarazem praktyczny. To jedyny tego rodzaju punkt dostępowy, gromadzący zróżnicowane dane z wielu źródeł. Wśród dostawców BIK HUB są m.in., Cenatorium i Amron z danymi o nieruchomościach, Gfk z danymi z badań ankietowych, Selective oferujący dane dotyczące użytkowników  telefonów komórkowych, czy Datawise oferujący dane na temat szerokiej bazy  POI. To także dostęp do publicznych rejestrów: KRS, REGON, CEiDG oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co pozwala na przegląd i analizę danych o przedsiębiorcach. Co więcej, zapewniamy profesjonalną ocenę potencjału biznesowego zgłaszanych pomysłów, wraz z aktywnym wsparciem ekspertów BIK na każdym etapie testów oraz konsultantów Deloitte, partnera BIK Open API – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes Zarządu BIK.

– Korzyści biznesowe z wykorzystania danych dostępnych w ramach BIK Open API mogą odnieść firmy działające w wielu branżach – od finansowej, ubezpieczeniowej, e-commerce do np. budowlanej. Zróżnicowanie danych pozwala na rozmaite zastosowanie rozwiązań bazujących na BIK OpenAPI. Dla przykładu firma zajmująca się pośrednictwem w nieruchomościach, może sprawdzić jak dany teren charakteryzuje się pod względem cen sprzedaży i wynajmu. Pozwoli to zarówno na lepsze sprostanie oczekiwaniom klienta, a zatem poprawi jego doświadczenia w relacji z danym sprzedawcą, ale także umożliwi zwiększenie skuteczności działań marketingowych zaplanowanych na danym obszarze – tłumaczy prezes BIK.

BIK HUB w chmurze Microsoft

Według analiz Microsoft na temat cyfryzacji gospodarki, sformułowanych w Indeksie Cyfrowej Przyszłości, Polska gospodarka posiada już silny fundament dla rozwoju cyfrowego. Wymaga jednak dalszego przyspieszenia na tym polu. W przypadku zagadnienia cyfrowego rozwoju, nasz kraj uzyskał noty na poziomie średniej europejskiej – 100 punktów. Branża finansowa jest jednym z motorów napędowych tej zmiany. Jednym z celów ogłoszonego w czerwcu 2021 roku partnerstwa BIK i Microsoft jest intensyfikacja prac na rzecz rozwoju branży cyfrowych finansów. Wraz z kilkoma innymi sektorami, m.in. handlu detalicznego, znajduje się ona w peletonie sektorów budujących cyfrową gospodarkę. Istotnym elementem tego planu jest stworzenie regionu przetwarzania danych Microsoft Azure w Polsce. Zwłaszcza z perspektywy inicjatyw takich jak BIK HUB pozwoli on na spełnienie wymogów regulacyjnych i zapewnienie jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa danych.

Chmura Microsoft pozwala na uruchomienie środowiska przygotowanego do produkcji oprogramowania. Posiada ona gotowe konfiguracje, polityki i infrastrukturę połączoną z centrum danych BIK. Ponadto usługi dostępne w ramach pilotażu BIK Open API z wykorzystaniem Azure API Management pozwalają na sprawniejsze zarządzanie środowiskiem i dostępem, ale przede wszystkim oferują odpowiednie polityki bezpieczeństwa. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie w pełni automatycznego procesu wdrażania usług i konfiguracji z gwarancją zachowania najwyższych standardów poufności i bezpieczeństwa danych.

– Rozwój BIK HUB jest kolejnym krokiem naszego partnerstwa na rzecz rozwoju cyfrowych finansów w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej. Dynamika rozwoju całego sektora, zwiększające się oczekiwania klientów są dla nas najlepszą motywacją, a dzięki możliwościom chmury obliczeniowej mamy pewność co do najwyższych standardów bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami” – mówi Paweł Jakubik, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft. „To dla nas ogromne wyróżnienie, że spółka z niemal ćwierćwieczem obecności na rynku chce rozwijać się i tworzyć nowy wymiar finansów w partnerstwie z Microsoft – dodaje Paweł Jakubik.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK