PGE ma przedwstępną umowę nabycia PKP Energetyka za 1,9 mld zł

PGE ma przedwstępną umowę nabycia PKP Energetyka za 1,9 mld zł
Źródło: PGE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała z Edison Holdings przedwstępną umowę, w wyniku której PGE ma nabyć 100 proc. udziałów w PKP Energetyka Cena sprzedaży została ustalona na 1.913,5 mln zł. Zamknięcie transakcji planowane jest na 3 kwietnia 2023 r.

Jak podano, cena została ustalona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa (enterprise value) ustaloną na dzień 31 marca 2022 r. w wysokości ok. 5.944,5 mln złotych i zostanie rozliczona w oparciu o mechanizm locked – box. Cena będzie podlegać ewentualnym korektom, w szczególności o kwotę wypływu środków z Grupy PKPE do Edison Holdings.

Czytaj także: PGE podpisała z EBI umowę kredytową o wartości 2 mld zł >>>

Płatność za udziały będzie miała miejsce w dniu zamknięcia transakcji.

Od czego uzależnione jest zamknięcie transakcji?

PGE poinformowało, że zamknięcie transakcji jest uzależnione od warunków obejmujących: uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zakończenie sporu sądowego dotyczącego prywatyzacji PKP Energetyka, uzyskanie zgody Ministra Aktywów Państwowych oraz uzyskanie zgód podmiotów finansujących.

PGE ocenia, że nabycie PKPE Holding jest zgodne ze strategią grupy, a w wyniku transakcji, Grupa PGE uzyska dostęp do sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju. 

PGE szacuje wzrost EBITDA po przejęciu PKP Energetyka na 9 proc., a przychodów na 6 proc.

PGE szacuje, że po przejęciu PKP Energetyka EBITDA grupy, według danych za 2021 r., wzrośnie o 9 proc. do 8,85 mld zł, a przychody o 6 proc. do 55,97 mld zł – poinformował prezes Wojciech Dąbrowski podczas środowego briefingu.

„Przejęcie to wzrost wolumenu sprzedaży o 11 proc., przychodów o 3 mld zł rocznie. To wreszcie wzrost EBITDA o niemal 9 proc., bowiem dzisiaj PKP Energetyka daje zysk operacyjny w wysokości ok. 700 mln zł” – powiedział prezes PGE.

„W okresie od 2016 r. właściciel PKP Energetyka zainwestował w rozwój tej firmy prawie 4 mld zł, dokładnie 3,8 mld zł. To jest kwota wydana na inwestycje, które PGE zweryfikował i uznał” – powiedział Dąbrowski.

Spółka podała w prezentacji, że według danych na 2021 rok po przejęciu sprzedaż energii grupy wzrośnie o 8 proc. do 40,4 TWh, wolumen dystrybuowanej energii wzrośnie 11 proc. do 41,9 TWh, a długość linii energetycznej zwiększy się o 7 proc. do 318,5 km. Wzrost EBITDA szacowany jest na 9 proc. do 8,85 mld zł, a przychodów na 6 proc. do 55,97 mld zł. 

PGE nie planuje emisji obligacji w celu sfinansowania przejęcia PKP Energetyka

PGE nie planuje emisji obligacji w celu sfinansowania przejęcia PKP Energetyka. Grupa jest spokojna o finansowanie, prowadzi rozmowy z bankami w tej sprawie – poinformował Wojciech Dąbrowski podczas środowego briefingu.

„Jeśli chodzi o finansowanie – nie planujemy emisji obligacji na ten proces. W tej chwili trwają uzgodnienia z bankami. (…) Zobaczymy jak będzie wyglądała ostateczna struktura. Mamy zapewnione finansowanie, jesteśmy spokojni” – powiedział prezes PGE.

Źródło: PAP BIZNES