PFR Nieruchomości: rosną osiedla na Mazowszu, powstaje 262 nowych mieszkań
W Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej budowa trwa od 30 września 2019 roku. W pierwszym i drugim budynku trwa betonowanie stropu 1-ego piętra oraz zbrojenie ścian 2-ego piętra. Pod koniec kwietnia w pierwszym zostaną rozpoczęte prace obejmujące betonowanie murów 1-ego piętra oraz zbrojenie stropu 2-iego. Równocześnie generalny wykonawca jest w trakcie robót ziemnych związanych z doporowadzeniem do inwestycji sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Przyłącza energetyczne zostały już zrealizowane.
– Mimo obecnej sytuacji w kraju i na świecie prace idą zgodnie z harmonogramem i nie przewidujemy problemów, które byłby zależne od Spółki Partner. Jeśli miałby wystąpić jakiekolwiek opóźnienia to będzie to wynikało ze zdarzeń całkowicie niezależnych od nas – podkreśla Jacek Struk z PHU Partner, firmy deweloperskiej realizującej inwestycję.
Czytaj także: Mieszkanie Plus: 513 mieszkań na Nowym Nikiszowcu, nabór online >>>
Na 138 zaprojektowanych tu lokali, zdecydowaną większość stanowią 2 i 3-pokojowe; z odrębną kuchnią lub aneksem. Przewidziano także kilka kawalerek. Metraż lokali 2-pokojowych waha się od 35 do 55 mkw., a 3-pokojowych: od 46 do 66 mkw.
Elewacja bloków będzie utrzymana w jasnej, szaro-białej kolorystyce, a przestronne loggie w tonacji drewna. Lokale na najwyższej kondygnacji będą wyposażone w tarasy z widokiem na otaczającą zieleń. W przestrzeniach między budynkami zaplanowano strefy rekreacyjne z alejkami spacerowymi i starannie zaprojektowaną zielenią. Na osiedlu znajdzie się też duży, bezpieczny plac zabaw.
Planowany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2021 r.
Planowany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2021 roku.
Przy ul. Tytoniowej w Radomiu trwa druga na Mazowszu budowa realizowana w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Radomska inwestycja to 124 mieszkania w dwóch sześciopiętrowych budynkach na niespełna hektarowej działce. Symboliczne wbicie łopaty na placu budowy odbyło się 16 grudnia 2019 roku.
– W ramach działań prewencyjnych związanych z obecnymi zagrożeniami zaleciliśmy wdrożenie szeregu procedur i środków ochronnych na terenie budowy, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich pracowników i uczestników projektu. Prace na budowie na tę chwilę przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem – mówi Paweł Gossa Prezes firmy INVESTCOVER, która pełni rolę Inwestora Zastępczego radomskiej inwestycji.
W pierwszym budynku trwają już prace zbrojeniowe ścian 1-ego piętra, natomiast w drugim – trwa zbrojenie stropu nad pierwszym piętrem. W najbliższym czasie planowane jest betonowanie stropu nad 1-szym piętrem w drugim budynku.
Za projekt inwestycji odpowiada warszawska pracownia EMA Studio. Zaproponowali oni jasną, szaro-białą elewację, a budynki wpisują się w istniejący kontekst architektoniczny – po drugiej stronie ulicy znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego.
W strukturze mieszkań przy Tytoniowej przeważają te 3-pokojowe – stanowią 60% a ich średnia powierzchna to ok. 59 m kw. Jest także 35 mieszkań 2-pokojowych o przeciętnym metrażu 41 m kw. Architekci przewidzieli w projekcie tylko 2 kawalerki o powierzchni 27 m kw. Mieszkań 4-pokojowych będzie 12, a ich średni metraż wyniesie blisko 72 m kw.
We wrześniu ubiegłego roku osoby zainteresowane mieszkaniami przy ul. Tytoniowej mogły wypełnić ankietę. Znalazło się w niej ponad 20 pytań dotyczących zarówno metrażu, struktury jak i standardu wykończenia mieszkań czy obecnej sytuacji mieszkaniowej. W ciągu miesiąca ankiety wypełniło 2,4 tys. osób, a to oznacza 20 chętnych na jedno mieszkanie. Przeważająca większość respondentów, bo blisko 75 procent, to mieszkańcy Radomia oraz rozliczający PIT w tym mieście, co deklaruje ponad 80 procent. Aż 80 procent to ludzie młodzi pomiędzy 21 a 40 rokiem życia. Niemal połowa dzieli mieszkanie z rodziną lub rodzicami, a 38 procent wynajmuje je na rynku komercyjnym.
Planowanym terminem zakończenia inwestycji jest IV kwartał 2021 roku.
Rządowy program mieszkaniowy
Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania.
Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.