Perspektywy gospodarki oraz rynków finansowych według ekonomistów i strategów PKO Banku Polskiego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x268W polskiej gospodarce utrzyma się tendencja wzrostowa. W 3. kwartale dynamika PKB uległa obniżeniu do 2,6-2,9%, jednak oczekiwany roczny wzrost powinien osiągnąć 3,2 %. a w roku 2015 przyspieszyć do 3,6 %. Utrzymanie wzrostu gospodarczego będzie możliwe za sprawą wzrostu konsumpcji prywatnej, nowej fali inwestycji publicznych przy wykorzystaniu środków UE oraz cyklicznej poprawy dochodów sektora publicznego. W 4. kwartale eksperci PKO Banku Polskiego prognozują osłabienie euro wobec dolara do 1,23 oraz złotego do euro do 4,26.

Głównym ryzykiem wzrostu PKB pozostaje możliwość eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Jego dotychczasowe skutki dla gospodarki polskiej to obniżenie dynamiki PKB w 2014 r. o 0,6-0,8 pp. Istotnym zagrożeniem dla tempa wzrostu gospodarczego naszego kraju pozostaje też utrzymujące się spowolnienie gospodarcze w strefie euro.

Inflacja CPI spadła w 3. kwartale 2014 do -0,3% r/r (wobec 0,3 %. r/r w czerwcu) przy lekko spadającej inflacji bazowej – 0,7% r/r wobec 1,0% r/r. Kontynuację trendu spadkowego zawdzięczamy przede wszystkim cenom żywności (odjęły -0,3 pp) oraz wygaśnięciu efektu ubiegłorocznego wzrostu cen śmieci i taniejącym paliwom. W 4. kwartale 2014 r. ceny paliw pozostaną istotnym czynnikiem dezinflacyjnym – od czerwcowego maksimum cena baryłki ropy spadła już o niemal 30 USD. Eksperci PKO Banku Polskiego przewidują, że po osiągnięciu minimum we wrześniu lub październiku inflacja CPI zacznie stopniowo rosnąć i w grudniu osiągnie około 0% r/r. Wzrost inflacji przyspieszy w pierwszej połowie przyszłego roku, gdy przestaną go hamować obniżki cen żywności i paliw.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego przewidują, że RPP dokona w listopadzie jeszcze jednej obniżki o 25 punkty bazowe. Stopa referencyjna na koniec tego roku znajdzie się na poziomie 1,75%, a najpóźniej na początku przyszłego roku RPP zakomunikuje przejście do nastawienia neutralnego. Rada będzie obserwować napływające dane o aktywności gospodarczej, które w kolejnych miesiącach 4. kwartału będą równie zmienne, co w trzecim. Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez cały 2015 r. z uwagi na utrzymywanie się inflacji poniżej celu NBP. Początku podwyżek stóp ekonomiści PKO Banku Polskiego spodziewają się w 1. kwartale 2016 r.

Dobre tempo wzrostu PKB w środowisku niskich stóp procentowych tworzą korzystne warunki dla polskich akcji. Polskie spółki, mimo wysokiego wskaźnika P/E nie są przewartościowane. Mnożniki rynkowe trzeba rozpatrywać w kontekście obecnych i przyszłych rynkowych stóp procentowych, a te pozostaną niskie przez dłuższy czas.

Źródło: PKO Bank Polski