Perspektywy dla rynku pożyczek gotówkowych na rok 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gotowka.dlon.01.250x167Rok 2013 będzie prawdziwym wyzwaniem zarówno dla banków, jak i firm pożyczkowych. Pogłębiające się spowolnienie gospodarcze z pewnością w negatywny sposób wpłynie na skłonność Polaków do zaciągania zobowiązań finansowych, a co za tym idzie na kondycję całej branży.

Rozpoczynający się rok będzie wyjątkowy nie tylko dla firm pożyczkowych, ale również banków. Spowodowane będzie to dwoma czynnikami. Pierwszy to złagodzenie restrykcyjnych przepisów rekomendacji T, która przez ostatnie dwa lata wiązała ręce bankom w zakresie udzielania kredytów konsumenckich. Drugi zaś to pogłębiające się spowolnienie gospodarcze, które będzie powstrzymywało konsumentów przed zaciąganiem długoterminowych zobowiązań finansowych. Te dwie sprzeczne sytuacje doprowadzą do silnej rywalizacji o klienta pomiędzy firmami pożyczkowymi a bankami, która z korzyścią będzie przede wszystkim dla klientów.

Firmy pożyczkowe, tak jak Profi Credit, będą w dalszym ciągu rozwijały sieć sprzedaży w miejscach, w których usługi bankowe będą bardzo ograniczone, przede wszystkim więc w mniejszych miastach i małych miejscowościach. Jako sieci oparte przede wszystkim na pracy mobilnych Doradców Finansowych, a nie na stacjonarnych biurach obsługi, firmy pożyczkowe trafiają w bezpośredni sposób do tych, do których bankom najzwyczajniej dotrzeć się nie opłaca. Właśnie w tym widzimy możliwości rozwoju dla firm pożyczkowych w przyszłym roku, gdyż obecni klienci z pewnością dużo ostrożniej będą angażowali się w zaciąganie długoterminowych pożyczek.

Dodatkowym impulsem do rozwoju z pewnością będzie rozszerzenie oferty o produkty dla rolników i przedsiębiorców.

Niewiadomą pozostają nadal ewentualne regulacje prawne, dotyczące sektora pożyczek gotówkowych, o których informacje pojawiają się z dość dużą regularnością. Jest mało prawdopodobne, aby KNF objął go swoim nadzorem, gdyż nie ma ku temu przesłanek prawnych. Duże ograniczenia mogą wnieść natomiast zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim, które w znaczny sposób są w stanie obniżyć rentowność udzielanych pożyczek.

Podsumowując, w rozpoczętym właśnie roku rynek pożyczek gotówkowych nie będzie rozwijał się tak dynamicznie jak w 2012. Można przypuszczać, że będzie rósł w tempie jednocyfrowym. Jest też bardzo prawdopodobne, że powrót do podobnej dynamiki nastąpić może dopiero w roku 2014, o ile ustabilizuje się sytuacja ekonomiczna w Polsce.

Jarosław Chęciński
Dyrektor Wykonawczy Profi Credit Poland