Pengab w lipcu w górę. Wzrosła aktywność klientów na rynku kredytów
„W najnowszym pomiarze Monitora Bankowego główny indeks badania zwiększył swoją wartość o 0,3 pkt do poziomu 25.8. Wśród pomiarów szczegółowych sezonowe wzrosty odnotowane zostały w zakresie kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw (+12 pkt.) oraz kredytów konsumpcyjnych gospodarstw domowych (+5 pkt.). Natomiast w zakresie prognoz sześciomiesięcznych oba powyższe wskaźniki notują spadek odpowiednio o 2 i 7 pkt. W 2019 r. spadło poparcie środowiska bankowego dla wprowadzenia euro w porównaniu do pomiaru sprzed roku. Obecnie odsetek zwolenników przyjęcia wspólnej waluty wynosi 43%. To spadek o 8 pkt i najniższy wynik od 2 lat” – skomentował dane Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Zróżnicowana aktywność klientów na rynku bankowym
„W lipcu Index Pengab odnotował wartość 25,8 pkt, pozostając m/m na podobnym poziomie, r/r jest niższy o 1,4 pkt. Obecny odczyt ujawnia zróżnicowaną aktywność klientów na rynku bankowym. Zarówno rynek depozytowy jak i kredytowy pozostaje w lipcu pod silnym wpływem czynników sezonowych. Odnotowano wyraźny wzrost aktywności na rynku kredytów osób indywidualnych, a także kredytów dla przedsiębiorstw. Znaczące spadki indeksów nastąpiły na rynku depozytów bieżących osób indywidualnych jak i przedsiębiorców. Wyraźnej poprawie uległa sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, a także prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw” – skomentował Marcin Idzik z Kantar TNS, cytowany w komunikacie.
Wskaźniki ocen i prognoz
Wskaźnik ocen wzrósł o 0,4 pkt m/m do 22,9 pkt, a wskaźnik prognoz wzrósł o 0,1 pkt do 28,6 pkt.
„Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt. i w lipcu wynosi 35 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 5 pkt, a r/r spadło o 3 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 3 pkt, a r/r jest wyższe także o 3 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m wzrosło o 3 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 6 pkt.” – czytamy w raporcie.
Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m obniżył się o 4 pkt. i wynosi obecnie 13 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 11 pkt., a r/r spadek o 5 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 4 pkt, a r/r pozostało bez zmian, podano także.
„Wskaźnik ogólny ocen aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 3 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 12 pkt., a r/r pozostał bez zmian. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 6 pkt., a r/r pozostał na analogicznym poziomie” – napisano dalej.
Czytaj także: Pengab w czerwcu w dół. Przed wakacjami osłabła aktywność klientów na rynku bankowym >>>
Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów obniżył się o 1 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 10 pkt, a r/r spadł o 7 pkt. Natomiast indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 1 pkt, a r/r jest niższy o 4 pkt.
„W lipcu odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku: kredytów konsumpcyjnych (m/m -7 pkt.), kredytów inwestycyjnych (m/m -2), kredytów obrotowych przedsiębiorstw (m/m -3 pkt.) oraz lokat długoterminowych przedsiębiorstw (m/m -1 pkt.). Poprawę prognoz odnotowano dla rynku: kredytów mieszkaniowych (m/m 2 pkt.), lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m 4 pkt.)” – czytamy też w raporcie.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw poprawiła się
W lipcu prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m poprawiła się o 10 pkt, a r/r jest wyższa o 5 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m wzrosła o 9 pkt., a r/r jest wyższa o 17 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest wyższa o 1 pkt., a r/r wzrosła o 5 pkt., podano także.
Sondaż został przeprowadzony 8-22 lipca br. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.