Pęka bańka na chińskim rynku nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły informacje docierające z Chin, gdzie w lipcu usługowy indeks PMI spadł do najniższego poziomu w historii, wynosząc 50 pkt.

Zdaniem ekonomistów, znacznie słabsze od prognozowanych dane – napływające z sektora wytwarzającego prawie połowę chińskiego PKB – mogą być sygnałem świadczącym o spowolnieniu drugiej gospodarki świata. Wiele wskazuje na to, że przyczyną pogorszenia sytuacji w Państwie Środka jest przede wszystkim bańka spekulacyjna istniejąca na tamtejszym rynku nieruchomości. Polityka rządu, nakazująca bankom ograniczenie ilości udzielanych kredytów hipotecznych oraz podniesienie wysokości wkładu własnego wymaganego od kupujących, przyczyniła się w ostatnim czasie do znacznego obniżenia cen mieszkań. Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne problem ten dotyczy już większości chińskich miast, a tylko w Pekinie dynamika sprzedaży nieruchomości spadła w pierwszym półroczu 2014 roku o 35% r/r.

Rano poznaliśmy informacje o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, która w czerwcu wyniosła 0.3% m/m oraz 1.2% r/r. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągnie natomiast publikacja danych na temat bilansu handlu zagranicznego (prognoza -43.5 mld dolarów) w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska