Paweł Szałamacha w zarządzie NBP na drugą kadencję

Paweł Szałamacha w zarządzie NBP na drugą kadencję
Fot. M. Stokłosa/ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent powołał z dniem 12 października Pawła Szałamachę na drugą kadencję w funkcji członka zarządu Narodowego Banku Polski.

„Biuro prasowe NBP informuje, że Prezydent Andrzej Duda z dniem 12 października 2022 r. powołał Pana Pawła Szałamachę na drugą kadencję członka Zarządu NBP” – napisano.

Pierwsza kadencja Szałamachy w zarządzie NBP upłynęła 6 października.

Ze schematu organizacyjnego NBP wynika, że tak jak do tej pory nadzoruje on Departament Stabilności Finansowej, Departament Zarządzania Ryzykiem Finansowym i Departament Emisyjno-Skarbcowy.

Doświadczenie zawodowe

Paweł Szałamacha – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Collège d’Europe w Brugii. Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Odbył studia z zarządzania publicznego w John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda, uzyskując stopień Master in Public Administration (Mid-Career MPA).

W latach 2005-2007 wiceminister Skarbu Państwa. Współzałożyciel Instytutu Sobieskiego i jego prezes w latach 2008-2011. Poseł na Sejm VII kadencji, członek sejmowych komisji skarbu i finansów publicznych. W 2010 r. wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. W latach 2015-2016 minister finansów.

Członków zarządu powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP

Zgodnie z ustawą o NBP członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Kadencja członka zarządu NBP trwa 6 lat. Ta sama osoba nie może być członkiem zarządu NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Obecnie zarząd NBP liczy 7 osób wobec 6-8 przewidzianych ustawą.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, PAP BIZNES