Paweł Strączyński nowym prezesem Taurona

Paweł Strączyński nowym prezesem Taurona
Źródło: Tauron
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza Tauronu powierzyła Pawłowi Strączyńskiemu stanowisko prezesa, począwszy od 1 kwietnia - podał Tauron w komunikacie. Nowy prezes chce w krótkim terminie zaktualizować strategię grupy, uporządkować aktywa oraz przyspieszyć "zielony zwrot" Tauronu.

„Tauron potrzebuje zdecydowanych działań, aby zwiększyć możliwości finasowania zielonych inwestycji niezbędnych do dalszego rozwoju spółki. Moim celem jest zdynamizowanie działań oraz zbudowanie nowoczesnej firmy opartej na mocnych finansowych podstawach” – powiedział Strączyński, cytowany w komunikacie prasowym.

„Zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy pilnej aktualizacji strategii, biorącej pod uwagę bieżące uwarunkowania rynkowe i sytuację wewnętrzną spółki. Tauron zasługuje na dynamiczny rozwój, a naszym zadaniem, jako nowego zarządu jest stworzenie klarownych ram realizacji tego celu” – dodał.

Nowy prezes zapowiada odblokowanie potencjału rozwojowego spółki

Nowy prezes zapowiedział zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania i odblokowanie potencjału rozwojowego spółki. Stawia przed zarządem następujące cele do realizacji w krótkoterminowej perspektywie: aktualizację strategii, unowocześnienie zarządzania, uporządkowanie aktywów, uzdrowienie finansów, zdynamizowanie „zielonego zwrotu”.

Zielony zwrot zapoczątkowany w Tauronie musi być przyspieszony, a inwestycje w OZE zdynamizowane.

„Atutem Taurona jest dystrybucja oraz dobrze zorganizowana i efektywna sprzedaż. Jak widzimy w raporcie finansowym za 2020 r. oba te segmenty odpowiadają za 88 proc. EBITDA. Będziemy te atuty wykorzystywać, aby usprawnić zarządzanie i uzdrowić finansowo firmę” – ocenia Strączyński.

Dodał, że pomimo rekordowej EBITDA w 2020 roku sytuacja finansowa spółki wymaga szybkiej poprawy, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie zadłużenia.

„Co prawda wskaźnik długu netto do EBITDA liczony na potrzeby kowenantów i ratingu pozostaje jeszcze na dosyć bezpiecznym poziomie, to realne zadłużenie do EBITDA powyżej 3x jest dalekie od komfortowego, zwłaszcza gdy spółka potrzebuje inwestycji umożliwiających jej transformację” – napisał.

Doświadczenie zawodowe

Paweł Strączyński zrezygnował w środę z funkcji wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej, którą pełnił od lutego 2020 r.

W okresie od listopada 2018 r. do lutego 2020 r. był wiceprezesem zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja (spółka z grupy PGE). Wcześniej sprawował funkcję wiceprezesa zarządu Zower (również w grupie PGE), a w okresie luty 2017-kwiecień 2018 r. był członkiem zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

W połowie lutego Tauron informował, że ówczesny prezes, Wojciech Ignacok, złożył rezygnację ze stanowiska z dniem 28 lutego z powodów zdrowotnych. Ignacok był prezesem Tauronu od lipca 2020 roku. 

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES