Parlament Europejski chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu
Fot. stock.adobe.com/Grecaud Paul
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.

W rezolucji przyjętej podczas sesji plenarnej w Strasburgu 513 głosami za, przy 22 przeciw i 19 wstrzymujących się, europosłowie wzywają do dalszych sankcji na Rosję, w tym „natychmiastowego (wprowadzenia) pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu”.

„Powinien temu towarzyszyć plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE”, a także strategia „cofnięcia sankcji w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy” – wskazali eurodeputowani. 

PE chce przyspieszenia procesu uzupełniania strategicznych rezerw gazu w UE

Parlament Europejski chce też przyspieszenia procesu uzupełniania strategicznych rezerw gazu w UE, żeby gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały wystarczającą jego ilość na kolejny sezon grzewczy.

Stanowisko PE, przyjęte w trybie pilnym, będzie teraz negocjowane z ministrami krajów UE (Radą). Posłowie chcą ustanowić obowiązkowy minimalny poziom 80 proc. gazu w magazynach do 1 listopada 2022 roku i 90 proc. w kolejnych latach, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i chronić Europejczyków przed ewentualnymi szokami podażowymi.

Wszyscy operatorzy magazynów będą musieli również poddać się nowej obowiązkowej certyfikacji, aby uniknąć ryzyka związanego z ingerencją z zewnątrz. Operatorzy, którzy nie uzyskają takiej certyfikacji, będą musieli zrezygnować z własności lub kontroli nad unijnymi magazynami gazu. Ponadto operatorzy nie będą mogli zamykać magazynów gazu bez zgody krajowego organu regulacyjnego.

Zachęta do obniżania taryf za przesył gazu z lub do magazynów

Aby przyspieszyć uzupełnianie rezerw gazu, nowe prawo będzie również zachęcać przedsiębiorstwa energetyczne do obniżania taryf za przesył gazu z lub do magazynów.

PE przyjął stanowisko 516 głosami za, przy 25 głosach przeciwnych i 15 wstrzymujących się, przyznając komisji parlamentarnej mandat do prowadzenia negocjacji. Negocjacje będą mogły się rozpocząć, jak tylko ministrowie UE uzgodnią swoje stanowisko.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

„Ta kluczowa propozycja legislacyjna dotyczy nie tylko nowych i bardzo potrzebnych przepisów prawnych, chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dostaw gazu na przyszłą zimę” – powiedział Jerzy Buzek (PO, EPL), który kieruje zespołem negocjacyjnym Parlamentu Europejskiego.

„Tego właśnie oczekują dziś od Unii Europejskiej nasi obywatele, gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz przemysł. Musimy sprostać tym oczekiwaniom i jesteśmy gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji. Wierzę, że Rada podziela to podejście” – dodał.

Wniosek legislacyjny został przyjęty przez Komisję Europejską 23 marca w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE zwróciła się o zastosowanie trybu pilnego (art. 163 Regulaminu). We wtorek Parlament zagłosował za uruchomieniem takiej procedury.

Na niedawnym nieformalnym szczycie w Wersalu przywódcy UE zwrócili się o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie kwestii niezależności energetycznej. Wniosek Komisji Europejskiej, przyjęty z zadowoleniem przez Radę Europejską podczas szczytu 24-25 marca, ma doprowadzić do zmniejszenia zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw gazu.

Źródło: Łukasz Osiński, PAP BIZNES